ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
362-4143" title="בדרך אל החתולים">בדרך אל החתולים
בדרך אל החתולים

דירה עם כניסה אחורית
דירה עם כניסה אחורית

האישה הגדולה מן החלומות
האישה הגדולה מן החלומות

בין לילה ובין שחר
בין לילה ובין שחר

אחרי החגים
אחרי החגים

בדרך אל החתולים
בדרך אל החתולים, יהושע קנז

התגנבות יחידים
התגנבות יחידים, יהושע קנז

מחזיר אהבות קודמות
מחזיר אהבות קודמות

נוף עם שלושה עצים
נוף עם שלושה עצים, יהושע קנז

יהושע קנז

יהושע קנז

יהושע קנז יליד פתח-תקוה (1937) הוא סופר, עורך ומתרגם ישראלי. מחברם של אחרי החגים (1964, יצא ב"ספריה לעם"); "האשה הגדולה מן החלומות" (דביר, 1973; סימן קריאה, הקבה"מ 1986); "מומנט מוסיקלי" (סימן קריאה, הקבה"מ 1980); התגנבות יחידים (1986, יצא ב"ספריה לעם"); בדרך אל החתולים (1991, יצא ב"ספריה לעם").

יהושע קנז ידוע בעיקר בזכות הרומנים שפרסם, אך הרבה מהשפעתו נזקפת גם לעבודתו כעורך: בשנות השישים והשבעים היה מעורכי הרבעון הספרותי קשת ובשנות השמונים ערך עם יורם ברונובסקי את הירחון מחברות לספרות. יהושע קנז ממעט להתראיין, חי מספר שנים בפריז.

ספרו מחזיר אהבות קודמות עובד ע"י עמוס גיתאי לסרט קולנוע בשם 'עלילה' שזכה בפרס מיוחד בפסטיבל ונציה באותה שנה (2003) . ספרו של יהשוע קנז בשם אחרי החגים ו'האישה הגדולה מן החלומות' עובדו למחזות.

יהושע קנז מתרגם מצרפתית שירים וסיפורים ובמיוחד מתרגם את ספריו של הסופר הבלגי ז'ורז' סימנון. עד היום פורסמו, בהוצאת "עם עובד" תרגומיו לספרים: 'האיש שצפה ברכבות' , 'מדרגות הברזל', 'שעת הפעמונים' ו'מכתב לשופט'.


תמצית מאתר ויקיפדיה

הרצאות עם יהושע קנז

 

יהושע קנז בכותרות

אחד הדברים המפתיעים בעולם הספרותי הוא כמות האמוציות שהוא מעורר, בניגוד מובהק לדימוי שלו. בתוכניות הספרות בטלוויזיה מתנהלים למראית עין דיונים יבשושיים בין אינטלקטואלים מנומסים, אבל מתחת לפני השטח רוחשים יצרים עזים. קנאת סופרים, קנאת מבקרים, קנאת קוראים.

לכן, כשמערכת "סופשבוע" החליטה כי לקראת שבוע הספר ייבחר הרומן הישראלי הגדול ביותר, היה ברור שמדובר בכניסה לשטח אש. ובאמת, כל ישיבות המערכת בנושא הסתיימו בצעקות, מה שרק חיזק את האמונה בפרויקט. משהתקבלו תשובות המשתתפים במשאל – כולם אנשי ספר ותרבות מוכרים – והושלם דירוג הספרים, העניינים הפכו מתוחים עוד יותר: לאחד היה חסר ספר מסוים בצמרת, מישהו אחר חשב שסופר ספציפי הושמט, שלישי דיבר על דורות ומגזרים שלמים שקופחו. איש לא נותר אדיש אל מול הרשימה שהתגבשה.

כדי לקבוע מהו הספר הישראלי הטוב ביותר פנתה מערכת "סופשבוע" לשורה ארוכה של אנשי ספר מובילים: מבקרים, עורכים, מו"לים וחוקרי ספרות. כל אחד מהם התבקש להעביר רשימה לא מדורגת של עשרת ספרי הפרוזה שלטעמו הם "הטובים ביותר שנכתבו בעברית". הרוב נענו ברצון; מעטים סירבו.

הבחירה נעשתה ללא שום הגבלה, ולא מתוך רשימה סגורה כלשהי. הכלל היחיד שהוכתב למשתתפים היה לבחור רק יצירות שנכתבו לאחר קום המדינה. זה התחייב כדי למקד את המשאל, גם אם היה ברור שהמחיר הוא פגיעה ביצירות מופת שנכתבו קודם לכן.

יעקב שבתאי ודויד גרוסמן הם הסופרים הפופולריים ביותר בפרויקט. 19 רשימות כללו אותם בתוכן, עם ספרים שונים. יהושע קנז ו- ס.יזהר תרמו את מספר הספרים הגבוה ביותר לרשימה, חמישה כל אחד.

אהרן אפלפלד, יצחק בן נר, יוסל בירשטיין, יהודית הנדל, סמי מיכאל, דן צלקה וצרויה שלו הפגינו נוכחות, אך לא זכו להיכלל ברשימת ה-40 בגלל שהבוחרים בהם נחלקו בבחירות הספרים של אותם יוצרים.

רשימת הזוכים: במקום הראשון: זכרון דברים - יעקב שבתאי ובמקום השני: התגנבות יחידים - יהושע קנז.

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.