ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
הגניזה לבית שפר
הגניזה לבית שפר

תמר ילין

תמר ילין

תמר ילין ילידת צפון אנגליה מתגוררת כיום ביורקשיר. אביה הוא דור שלישי לילידי ירושלים ואמה בת לעולים מפולין. תמר ילין למדה עברית וערבית באוניברסיטת אוקספורד ועבדה כמרצה וכמורה ליהדות. כבר בגיל צעיר החלה תמר ילין לכתוב והמתח היצירתי שבין מוצאה היהודי ושורשיה האנגליים מופיע ברבות מיצירותיה.

סיפוריה הקצרים, שזכו לתארים "אירוניים, אנושיים ופשוט מצוינים" הופיעו במגוון רחב של עיתונים ואנתולוגיות, והתפרסמו בקובץ "קפקא בארץ ברונטה" בהוצאת טובי. הגניזה לבית שפר הוא הרומן הראשון שלה.

לפני כ-20 שנה, כאשר תמר ילין היתה בת 24, היא שמעה שהבית העתיק של סבה בקרית משה בירושלים עומד להיהרס. ילין הגיעה לביקור אחרון בבית. בעליית הגג גילתה ארגז מסמכים נטוש ובתוכו יומנים אישיים שכתבו בני משפחתה, מכתבים שכתב סבה וכן עדויות היסטוריות נוספות. בין המסמכים היה גם ספר תנ"ך ישן. תמר ילין קראה למומחה והסתבר, שהספר שנמצא הוא אחת העדויות היחידות הקיימות בעולם לעותק של ספר התנ"ך המלא, הידוע גם בשם "כתר ארם צובא", שנכתב בטבריה במאה העשירית וחוקרים רבים חיפשו אחריו במשך שנים.

ילין החליטה לנצל את ההזדמנות, ולהתחקות אחרי שורשי משפחתה. וכך החלה במסע בן 13 שנה שבמהלכו כתבה את הספר. "הגניזה לבית שפר" מבוסס ברובו על הסיפור שמאחורי אותו עותק ישן של ספר התנ"ך שמצאה. הרקע ההיסטורי של משפחתה שימש מקור לספר וכן זיכרונותיו, מכתביו ויומניו של סבא רבה שלה – יצחק יעקוב ילין. מקצת מחייו המוקדמים של שלום שפר מבוססים על חייו של רבי שמואל מסלנט, כפי שעולים מתיעוד הסב.

הרצאות עם תמר ילין

רובין שארמה
רובין שארמה
דייוויד גוטרסון
דייוויד גוטרסון
יוכי ברנדס
יוכי ברנדס
אביב עמיהוד
אביב עמיהוד

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.