ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
מגילת זכויות הירח
מגילת זכויות הירח

אם יש גן עדן
אם יש גן עדן

רון לשם

רון לשם

רון לשם הוא סגן עורך מעריב. אם יש גן עדן הוא ספרו הראשון. אם יש גן עדן מאת רון לשם זכה בפרס ספיר לשנת 2006.

הרצאות עם רון לשם

 

כתבות על רון לשם

תמצית הראיון עם רון לשם במגזין סטימצקי:

"לאנשים אין כוח לקרוא את האחרית דבר בספר", מחייך רון לשם, מחבר הרומן האולטרה מצליח "אם יש גן עדן" (זוכה פרס ספיר לספרות ורב-מכר היסטרי שיותר מ-100 אלף עותקים ממנו נמכרו עד כה) שסוקר את השנה האחרונה שבילתה קבוצת חיילים במוצב הבופור לפני היציאה מלבנון. "אם הם היו קוראים אותה הם היו מגלים שבצבא שירתתי בכלל במודיעין, על אזרחי, בתל אביב...".

כאשר הסופר רון לשם היה עורך חדשות ב"ידיעות אחרונות" הוא נסע לעשות כתבה בנצרים שליד עזה והחיילים שם אמרו לו כל הזמן: "עזוב, אתה לא יודע מה זה, זה כסף קטן פה. לבנון היה העסק האמיתי...". משם התחילה הסקרנות של רון לשם לגבי הנושא. מה עוד שהם היו מלאי כעס עליו, כתל אביבי מצוי, כאיש תקשורת. הם הרגישו שהתעלמו מהמלחמה הבלתי נגמרת שלהם בלבנון לאורך כל שנות התשעים. את הקול הזה שלהם רצה רון לשם להשמיע.

רון לשם כתב את הספר בגוף ראשון, כמו מעין יומן... וזה ענין עקרוני אצלו בכתיבה. אין לסופר רון לשם עניין לכתוב על העולם שמסביב, על תל אביב, תקשורת וכדומה. רון לשם נהנה דווקא מלהיכנס לעולם שהוא לא מכיר, לאנשים שהוא לא מכיר ולחיות דרכם חיים שכנראה כבר לא ייצא לי לחיות. רון לשם לא יהיה לעולם חייל קרבי על אמת. הדמות של זיתלאווי בספר, שזו הדמות האהובה על הספר רון לשם, היא הדמות של החבר הכי טוב, הקצת ערס, שמעולם לא היה לי ושתמיד רצה. בסופו של דבר, זה סיפור על אנשים. לבנון אמנם הפכה להיות העניין העיקרי, אבל מבחינתו של רון לשם היא היתה רק תפאורה.

לדברי רון לשם, נוסף על הרובד האישי והפוליטי יש בספר גם רובד חברתי. הדמויות שהוא מתאר, שפתן האותנטית, שגיבש מצפייה בעשרות קלטות שהחיילים בלבנון צילמו את עצמם תוך כדי שגרת היום, כולם מציירים תמונה של ישראל השנייה או השלישית שנמצאת בעצם בחזית. לא עוד יפי הבלורית והתואר. אלא שהיו בלבנון היו, על פי רוב, כאלה שלא יוכנסו למסיבה יוקרתית בתל אביב. חובשי כיפות סרוגות, עולים חדשים, דרוזים, בדווים ויוצאי עיירות פיתוח.

"מצד אחד", אומר רון לשם , "יש להן, לדמויות, איזה אנטי גדול מאוד לתל אביב ולכל מה שהיא מייצגת. לתרבות הקלילה הזאת, שלא מעריכה או מתעניינת בגורלם וחיה בבועה משל עצמה. מצד שני, יש להם גם הרבה כמיהה אל ההתקבלות למרכז ההוויה הישראלית, כמיהה לקרבה ולחום".

רון לשם, יליד 1986, גבעתיים, בעברו כאמור עיתונאי וכיום סמנכ"ל תוכניות בשידורי קשת, הוא חצי איש רוח. מצד אחד כותב בלילות, אבל מצד שני מודאג מאוד כי ליוליה יש נקע בקרסול ולא ברור אם תוכל לרקוד בגמר של "נולד לרקוד" באותו הערב. רון לשם מודע לשניות הזאת ולמרבה ההפתעה, או שאולי לא למרבה ההפתעה בכלל, לא היה רוצה להישאר ככה לנצח.

החלום הגדול של רון לשם זה לכתוב. נטו. בגיל מסוים גילה רון לשם את הכתיבה כמקום היחיד שבו הוא יכול להרפות שליטה. אחרי שהספר יצא לדפוס רון לשם התאבל. הוא עבר תהליך של פרידה מהדמויות. שלוש שנים הן ליוו אותו לילה לילה. אם תשאל את רון לשם בפוליגרף אם הוא היה שם איתם ואם הוא מכיר אותן, הוא יצא דובר אמת...

בין שאר ה"עוד דברים" כתב רון לשם עם יוסי סידר את התסריט לסרט "בופור", המבוסס על ספרו. או ליתר דיוק, על חלק מספרו, שכן הספר מתאר שנה שלמה והסרט רק שלושה חודשים. בשל כך, אבל לא רק בשל כך, אומר לשם שהסרט הוא יצירה שונה לגמרי מהספר.

רון לשם מתראיין במגזין סטימצקי. ריאיון עם רון לשם לרגל יציאתו לאקרנים של הסרט "בופור", המבוסס על רב המכר שכתב "אם יש גן עדן" (הוצאת זמורה -ביתן)

חברי המשלחת הרשמית של הסרט "בופור" התייצבו למסיבת עיתונאים רגע לפני הפרמיירה. "התקווה שלנו היא שהצופים יחוו את הסרט כסיפור עצוב שאולי ישנה את הדרך בה הם רואים את המציאות", אמר הבמאי יוסף סידר. הסרט "בופור", המבוסס על ספרו של רון לשם "אם יש גן עדן", מתאר את סיפור הישרדותה של קבוצת הלוחמים שאיישה את המוצב המיתולוגי בלבנון בחודשיו האחרונים, עד הלילה בו הושמד על ידי צה"ל באמצעות אלף מוקשים. הסרט ייצא לאקרנים בישראל ב-8 במרץ, 2007...

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.