ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
הספר השחור
הספר השחור


המבצר הלבן
המבצר הלבן


אורחן פאמוק

אורחן פאמוק

אורחן פאמוק נחשב לסופר הבולט ביותר בספרות התורכית בימינו. יליד איסטנבול (1952). הוא חי באיסטנבול וסגנון כתיבתו יונק ישירות מן האנדרלמוסיה של העיר הססגונית הזו. ה"ניו יורק טיימס בוק ריוויו אוף בוקס" משווה אותו לבורחס ולקלווינו; וה"טיימס ליטררי סאפלמנט" קבע: "הוא מספר ממדרגה ראשונה... אחד היוצרים המעניינים ביותר בעולם."

הספר השחור הוא מן היצירות הספרותיות הבודדות שתורגמו לעברית מתורכית, והוא חושף לפני הקורא עולם תרבותי עשיר ולא מוכר.

המבצר הלבן זכה בפרס "האינדיפנדנט" לספרות מתורגמת ותורגם לשפות רבות. זהו ספרו השני של אורחן פאמוק הרואה אור בעברית, הראשון, הספר השחור, ראה אף הוא אור בהוצאת כתר.

הסופר הטורקי אורחן פאמוק הוא הזוכה בפרס נובל לספרות לשנת 2006. בהודעה שמסרה האקדמיה המלכותית השוודית היום, יום חמישי, נכתב כי אורחן פאמוק זכה בפרס עבור עבודותיו הרבות שעסקו בהתנגשויות בין תרבויות.

בהודעת האקדמיה נכתב כי הסופר בן ה-54, שנולד באיסטנבול, "גילה סמלים חדשים להתנגשויות ולשזירה של תרבויות במהלך חיפושו אחר נפשה העגמומית של עיר הולדתו". עוד נאמר בהודעה, כי "כשגדל הוא חווה מעבר מתרבות עותומנית מסורתית ומשפחתית לאורח חיים בעל זיקה למערב".

בספר הראשון שפירסם, קורות משפחה, עקב אורחן פאמוק אחר התפתחות משפחה לאורך שלושה דורות, ברוח היצירה של תומאס מאן. פריצת הדרך הבינלאומית הראשונה של פאמוק הגיעה עם ספרו השלישי, המבצר הלבן, רומן היסטורי המתרחש במאה ה-17 באיסטנבול העוסק בדרך בה נבנה האגו מסיפורים ומעשיות מסוגים שונים.

זכייתו של אורחן פאמוק תביא להוצאה מחודשת של ספריו. בנוסף לכבוד הגדול, יקבל אורחן פאמוק את המענק לזוכה פרס נובל לספרות, שעומד על 10 מיליון קרונות (1.4 מיליון דולר).

הרצאות עם סופרים ישראליים

 

אורחאן פאמוק בכותרות

הסופר הטורקי זוכה פרס נובל לספרות, אורחאן פאמוק, קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת פריי בברלין. גם הסופרים גינתר גראס ואימרה קרטס, זוכה פרס נובל אף הוא, קיבלו מאוניברסיטה זו תואר דוקטור לשם כבוד בעבר.

אורחן פאמוק, יליד טורקיה, זכה להיות עורך ראשי ליום אחד באחד העיתונים הגדולים בארץ הולדתו והקדיש את הדף הראשי של מהדורת יום ראשון למאמר בנושא הדיכוי המתמשך של אמנים בארצו. אורחן פאמוק, שהעמדתו לדין באשמת העלבת התרבות והמהות הטורקית זכתה לגינוי כלל עולמי, הוא בעל תואר בעיתונות, אך מעולם לא עסק במקצוע. אורחן פאמוק ערך את גיליון יום ראשון של העיתון "ראדיקל". המאמר הראשי בעיתון, פרי עטו, הוא ביקורת כנגד העיתונות הטורקית והמדינה עצמה אשר מדכאים את הצורך לביטוי העצמי.

כותרת המאמר היא ציטוט ממאמר אחר שפורסם בשנת 1951 ועוסק באינטלקטואל הטורקי, נאזים היקמט. היקמט, משורר ידוע וקומוניסט שעסק בביקורת חריפה כנגד המדינה, שהה שנים רבות בכלא הטורקי בשל נטיותיו השמאלניות ומת במוסקבה, אליה הוגלה. המאמר, שפורסם בשנת 1951, הציג את תמונותיו של היקמט ולצדן הודעה שקראה לציבור הטורקי לזהות את האמן ולירוק בפניו. "ביטוי זה, אשר פורסם לצד תמונתו של היקמט, מסכם, למעשה, את המעמד הנחות של הכותבים והאמנים, מאז ומתמיד, בעיני העם והעיתונות", כך מסביר אורחן פאמוק במאמרו.

אורחן פאמוק, זוכה פרס נובל לספרות בשנה שעברה, הוא אחד מעשרות סופרים, עיתונאים, מוציאים לאור ומשכילים שהואשמו בהעלבת טורקיה, עובדי הציבור שבה ומהות תרבותה. ההאשמות כנגד אורחן פאמוק בוטלו בשל פרט טכני בשנת 2006.

פרקליטו של הסופר המצליח אורחן פאמוק גינה לפני שבוע את שר המשפטים הטורקי על שרמז כי מרשו הוא האשם במחלוקת שהתעוררה באיחוד האירופי סביב סעיף בחוק העונשין הטורקי.

העיתון הליברלי "רדיקל" ציטט השבוע את שר המשפטים ג'מיל צ'יצ'ק, שאמר כי אורחן פאמוק גרם לטורקיה בעיות מכיוון שהתנהג בצורה "לא אתית", כשבתחילה הודה בהערות שיוחסו לו בעניין טבח ארמנים בידי טורקים ומאוחר יותר הכחיש את הדברים. בעקבות דבריו הואשם אורחן פאמוק על פי סעיף 301, הרואה בהעלבת הזהות הטורקית עבירה על החוק. אף שהוא זוכה בשל סיבות טכניות, ארגונים למען זכויות האזרח והאיחוד האירופי גינו את המשפט כפוגע בחופש הדיבור.

במכתב פתוח שהתפרסם ב"רדיקל" הכחיש עורך הדין הלוק אינאניצ'י את רמיזתו של צ'יצ'ק כאילו אורחן פאמוק חזר בו מדבריו שמיליון ארמנים ו-30 אלף כורדים נהרגו בשטח טורקיה. "האם בטענתך שבגלל הדברים שאמר מרשי נקלעה טורקיה לצרות אתה מבקש שאנשים, אינטלקטואלים בחברה, לא יביעו את דעתם?" שאל אינאניצ'י. "האם הימנעות מדיון רציני בסעיף 301 זו התנהגות אתית? כשר המשפטים, האין זו חובתך להכשיר את הקרקע לדיון?" הפרקליט האשים את צ'יצ'ק בניצול שמו של אורחן פאמוק למטרות פוליטיות ובניסיון להסיט את תשומת הלב מ"טבעו האנטי-דמוקרטי והאנכרוניסטי" של סעיף 301, שהאיחוד האירופי והליברלים הטורקים רוצים שישונה או יבוטל.

אורחן פאמוק, מחברם של הספרים הספר השחור ו המבצר הלבן (שראו אור בתרגום לעברית בהוצאת כתר), נמנה עם קבוצה גדולה של סופרים, עיתונאים ואנשי אקדמיה שהועמדו למשפט מתוקף סעיף 301, אם כי איש מהם לא נשלח לכלא עד כה. בית משפט באיסנטבול ביטל לפני כשבועיים תביעה נגד הסופרת הטורקית אליף שפק על דברים שאמרו דמויות בדויות בספרה, המתייחסים אף הם לסוגיית הארמנים.

בסוף השבוע שלאחר זכייתו של הסופר הטורקי אורחן פאמוק בפרס נובל לספרות לשנת 2006 היו הדעות במולדתו, טורקיה, חלוקות לגבי הזכייה. עמיתיו לתחום תמכו, כמובן. כוהן הספרות הטורקי הגדול, יאסר קמאל, שלח לסופר אורחן פאמוק אימייל ובו בירך אותו על זכייתו ואמר כי הוא ראוי לפרס לחלוטין.

היו גם מי שנתפסו לאמירתו של אורחן פאמוק שהפרס מגיע בעצם לכל הסופרים הטורקים. "זו הזדמנות רצינית לטורקיה ולספרות הטורקית לשפר את מעמדן בעולם", אמר סופר המתח אהמט אומיט. ואולם, נציגי התקשורת לא הפגינו אותה נדיבות בסוף השבוע. בטורו ביום שישי כתב עורך העיתון "סבה", פתיח אלטיילי, "האם אנו צריכים להיות מרוצים או עצובים"

לדבריו, התגובה הטובה ביותר לזכייתו של אורחן פאמוק היא גאווה. "ואולם, אי אפשר לראות את פאמוק כאחד מאיתנו... אנו רואים אותו כמי שמוכר אותנו בעולם ולא עומד מאחורי הדברים שהוא אומר". העיתון החשוב ביותר בטורקיה, "הורייט", פקפק גם כן במידת הטורקיות של אורחן פאמוק. העורך ארטוגרול אוזקוק כתב באריכות בטורו על הקושי של הכותרת 'נובל לטורקי' שכן "כולנו יודעים שהכותרת הזו תכעיס את כל הטורקים".

הכעס כלפי אורחן פאמוק התעורר באחרונה בעקבות הראיון העיתונאי שבו אמר כי הטורקים טבחו בכורדים ובארמנים. אמירות אלה הובילו להעמדתו לדין ולזיכויו בסופו של דבר, אך הכעס הציבורי לא חלף. אורחן פאמוק לא סתם עבר על החוק (סעיף 301 המפורסם שבגינו הואשמה גם הסופרת אליף שאפאק, המדבר על "העלבות הזהות הטורקית") אלא עשה זאת מול העולם. לא פלא, אם כן, שהקריקטורה בעיתון המוביל מראה את פאמוק עומד ליד יצירותיו שהביאו לו את הנובל ועל המדף החוק הפלילי הטורקי...

הסופר הטורקי אורחן פאמוק עזב, על פי הדיווחים, את ביתו בטורקיה ועבר להתגורר בארצות הברית, מחשש לחייו. נראה שפאמוק, זוכה פרס נובל לספרות, חושש לחייו בעקבות רציחתו של העורך הטורקי-ארמני בחודש שעבר. על פי החשד, רוצחו של העיתונאי איים לרצוח גם את פאמוק.

ב-1 בפברואר טס אורחן פאמוק לניו יורק, לסדרת הרצאות באוניברסיטאות אמריקאניות. עיתונאי טורקי בכיר אמר כי נראה שהסופר אורחן פאמוק אינו מתכוון לחזור לטורקיה בתום סדרת ההרצאות. הסופר כבר ביטל ביקור מתוכנן בגרמניה, שם חיה קהילה טורקית גדולה. "נאמר לי שהסופר אורחן פאמוק משך לא מזמן 400 אלף דולרים מחשבון הבנק שלו ואמר לאנשים שונים כי הוא מתכנן לעזוב את טורקיה ולא לחזור עוד למדינה", אמר העיתונאי הטורקי. על פי "הדיילי טלגרף", מקורבים לסופר אורחן פאמוק סירבו למסור תגובה בגלל "הרגישות הרבה" של המצב.

אורחן פאמוק כבר הועמד לדין בטורקיה לאחר שדיבר בפתיחות על טבח הארמנים בתחילת המאה ה-20 והואשם בהעלבת הזהות הטורקית.

מקור: האתר של כנרת זמורה ביתן

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.