ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
ספרים > ספרים חדשים > ספרים 2011 > ספרות מקור 2011

קפה שחור שותים לאט

קפה שחור שותים לאט

הספר קפה שחור שותים לאט
מאת

בהוצאת רימונים
שנת
כריכה רכה

את הספר ניתן להשיג ברשת חנויות סטימצקי ובחנויות צומת ספרים.

מחרוזות עבודת יד שיהלמו אותך

קפה שחור שותים לאט, כריכה אחורית

משפחת לוי עלתה מתורכיה לישראל בגל העלייה הגדול שפקד את המדינה עם הקמתה. כמו עולם אחרים באותה תקופה, הגיעה המשפחה למעברה והשתלבה במארג האנושי העדין של עולים מצפון אפריקה ומאירופה.
קפה שחור שותים לאט הוא מקבץ סיפורים קצרים המתאר את ילדותה ותהליך התבגרותה של סמדי לוי, ילדה-נערה בעלת עולם רוחני סוער, המתבגרת בשנות החמישים של מדינת ישראל.
תהליך היטמעותה בחברה הישראלית וההתמודדות היומיומית עם שפה חדשה, תרבות זרה וערכי משפחה שונים, נצבעים בצבעוניותם האנושית של דיירי המעברה ומאפילים על הדלות השורה בכול.

שרה (אוז´לבו) רוזן נולדה בתורכיה. נשואה, תושבת אשדוד, אם לשלושה וסבתא לחמישה נכדים. שנות ילדותה עברו במעברת כורדאני ואת רוב סיפוריה היא מבססת על תקופת חייה במעברה.
קפה שחור שותים לאט הוא ספרה הראשון.

 

מידע

 

המצלה מאסף יודקובסקי

כולנו זוכרים במעומעם, את הדרך למיטת ההורים, המוכר בקיוסק, קיץ על שפת הים, את החבר הראשון, איך הצצנו לעולם המבוגרים ושבנו בחזרה, חלקים שהעדפנו לשכוח ואחרים שבחרנו לנצור עימנו.
'קפה שחור שותים לאט' מקפל בתוכו את כל אלה ואחרים ...בשפה פשוטה וקולחת מספק הספר הצצה נדירה ליומנה הפרטי של סמדי לוי כמו גם לפרק חשוב מיומנה הלאומי של מדינת ישראל בשנות החמישים. ארומה מיוחדת של ימים שנמוגו עולה בין השורות, תקופה של שמיכות צבאיות פרושות על מיטת סוכנות, צריף ללא חשמל ואזניים מנוקבות במחט, פלפלוני שאטה ששורפים ת'גרון וריבת ורדים בעלת כוח ריפוי. תקופה בה ימי חמישי הוקדשו לנקיון, ושישי קודש לבילוי בחברותא על רקע ניחוח מר- מתוק של קפה שחור עם שכבת קצף. בניגוד למקובל מתרפקת רוזן על ימי הדלות החומרית בחיוך, העוני מתגמד כלעומת אושר, ועושר רוחני האופפים את סמדי גם כשהבטן מקרקרת ואין כסף במה למלאה.
חלקו הראשון של הספר מיוחד לקיבוץ גלויות: ווסווסים (אשכנזים), מזרח אירופאים ויוצאי צפון אפריקה החיים יחד בבליל. המעברה שהייתה לבית נמחקה מהיסוד אך הזכרון כדרכו נותר שלם. רוזן משיבה לחיים את דיירי השכונה: אדון חטואל, גברת קנר ואת אמא בשמלה פרחונית, לכל שם סיפור, אבני דרך במסעה חזרה הביתה. תחושת ה'ביחד' מתחלפת בפינה פרטית המוקדשת בחלקו השני של הספר לנעוריה של סמדי, התבגרותה והשלמתה עם 'מתנות ששלח לה היקום אך לא תמיד היה פשוט או נעים לאמץ'. כבר מכיתה ב' חולמת סמדי 'חלומות משונים', חזיונות שלא נועדו להסבר על עולמות עליונים ונשמות עתיקות. מעבר לרגעי המיסטיקה מספקים החיים היומיומיים בסיפור מענה לשאלות קטנות וגדולות, שאלות 'חסרות זמן' של מותר ואסור, מה נכון לעשות וכיצד, לחנך, לאהוב, חתונה וילדים. רוזן קושרת 'הכל מהכל' ללגימה ארוכה ומענגת, קפה שחור לכל פה.
מפרק לפרק גוברת תחושת ההזדהות, סיפורה של סמדי אינו רק שלה, זה הסיפור של כולנו, כאן, על הקשיים והחלומות ועל כאלה שגם מתגשמים אם רק נאמין.
ספר פשוט ומורכב, רבגוני ומרגש המיועד לכל גיל, למי שהספיק לשכוח ורוצה להיזכר, ולאלה המעוניינים להיווכח במציאות בני גילם לפני מספר עשורים.
 

המלצה על ספר זה ניתן לראות בדף ספרים מומלצים.

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.