ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
ספרים > ספרים חדשים > ספרים 2008 > ספרות מקור 2008

ימיו ולילותיו של הדודה אווה

ימיו ולילותיו של הדודה אווה

אמנון דנקנר
דף סופר

אמנון דנקנר

הספר ימיו ולילותיו של הדודה אווה
מאת
עמודים 560

בהוצאת אחוזת בית
שנת
כריכה רכה

את הספר ניתן להשיג ברשת חנויות סטימצקי ובחנויות צומת ספרים.

ספרים נוספים של אמנון דנקנר

 

מחרוזות עבודת יד שיהלמו אותך

ימיו ולילותיו של הדודה אווה, כריכה אחורית

בבית קטן, בירושלים של שנות החמישים, גר ילד יתום מאֵם עם אביו ועם משפחה נוספת, והילד מתנהל בעולם כגלמוד המבקש אהבה בכל אשר יפנה. אל בני הבית הזה, שכל אחד מהם נושא עמו שק של כאב, מצטרפת בלילה גשום אחד גברת שפניה חבולים ומבטה מבועת, ובלבה פקעת של סודות.

עוד באותו לילה מתברר שמתחת לאיפור ולשמלה מסתתר גבר במנוסה. "הדודה אווה", כך קורא לו הילד היתום, ונפשו נקשרת בעבותות של אהבה אל הזר המוזר הזה, שמסתגר רוב הימים בחדרו, מתפרנס מכתיבת רומנים רומנטיים ושותה בצמא את דיווחיו של הילד על סרטי האהבה שהוא רואה בקולנוע. על העבר – הדודה אווה אינו מדבר לעולם.

היחסים העדינים הנרקמים בין הילד לבין הדודה אווה, הכמהים כל כך לנפש קרובה, אינם מחזיקים מעמד זמן רב. בני הבית חושדים במניעיו של הדודה אווה, וכשירושלים כולה, על קדרות בנייניה ויושביה, נזעקת לאור מעשים מחרידים שאירעו בה, הטבעת הולכת ומתהדקת לא רק סביב הדודה אווה, אלא גם – ובעיקר – סביב עולמו של הילד, שנדרש להתמודד עם שאלות הרות גורל על טיבן של נאמנות, קרבה ואהבה.

והסוד של הדודה אווה? רק בסופה של העלילה הגועשת ורבת-השיאים הזאת הוא מתגלה. והגילוי הזה משאיר את הקורא תוהה בסוגיות מהותיות כגון מורכבותם של רגשות, תפקידה של אמנות, והיכולת לחיות חיים של משמעות.

אמנון דנקנר מגיש לנו רומן שהוא כולו שיר הלל וקינת כאב לתקווה הנצחית לאהבה. ביד בוטחת וסוערת הוא מצייר את ירושלים של פעם, על כל יופייה ונוקשותה, ובורא גיבורים נדירים במורכבותם. דנקנר מפליא בכתיבה שכולה שצף-קצף סוער, ויחד עם זאת – מלאת עדינוּת, הומור ורגישוּת, ובעיקר יראת כבוד, חמלה ואהבה לנבכי הנפש האנושית.

"רומן מצוין, ססגוני ומסוגנן, הכובש את הלב בסערה ונוגע במעמקיו ממש" - צרויה שלו

"ספר מרהיב וכובש. אתם תתאהבו בדודה אווה – דמות עצומה, מיוחדת, צבעונית, מכמירת-לב וחכמה, מצוירת ביד של גאונות מהפנטת" - רון לשם

"ספר עצום, כביר. ספר הבא ומתיישב בין `זיכרון דברים` ל`החיים כמשל`, והם מצמצמים את עצמם ונותנים לו מקום של כבוד " - שמואל הספרי

 

מידע

סיפרתי כאן בעבר כמה אני אוהבת לפקוד את חנויות הספרים, לסקור את המצאי הפרוש בפני הקונים, לאחוז בספר חדש, להפוך אותו לקרוא את הכתוב בגב הכריכה, לפתוח באקראי באחד העמודים ולקרוא וכך לבחור לעצמי את הספר הבא. לעיתים רחוקות יותר אני קונה על סמך המלצה, כמו שעשיתי הפעם כשקניתי את "ימיו ולילותיו של הדודה אווה" מאת אמנון דנקנר. חברה המליצה בחום ואני התגברתי על רתיעתי המקדמית מפני ספרים עבי כרס, שכמו סרטים ארוכים ככל שהם מתמשכים יותר, הם מותירים לטעמי בידי הקורא...

להמשך הביקורת של דפנה שדה

 

המלצה על ספר זה ניתן לראות בדף ספרים מומלצים.

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.