ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
ספרים > ספרים חדשים > ספרים 2010 > ספרות תרגום 2010

עשרים שנה ועוד יום

עשרים שנה ועוד יום

הספר עשרים שנה ועוד יום
מאת
תרגום

שנת
כריכה רכה

את הספר ניתן להשיג ברשת חנויות סטימצקי ובחנויות צומת ספרים.

מחרוזות עבודת יד שיהלמו אותך

עשרים שנה ועוד יום, כריכה אחורית

18 ביולי 1956. אוחזת לה מאסטרנסה, מחוז טולדו, ספרד.

בני משפחת אוונדניו מחליטים לקיים בפעם האחרונה את "טקס הכפרה" המסורתי, שבמסגרתו פועלי האחוזה נידונים לשחזר את רצח חוסה מריה אוונדניו בידי אבותיהם עשרים שנה קודם לכן, עם פרוץ מלחמת האזרחים הספרדית. בטקס נוכחים גם ההיסטוריון האמריקאי מייקל ליידסון ואיש הבולשת הפוליטית רוברטו סבואסה.

השניים, כל אחד מטעמיו, שואפים לחשוף את קורות משפחת אוונדניו - ובעיקר את סודותיה של מרסדס פומבו, אלמנתו המסתורית והיפהפייה של חוסה מריה.

המספר, שזהותו מתבררת רק תוך כדי התפתחות העלילה, לוקח את הקורא למסע מסחרר בסיפור אהבתם של מרסדס וחוסה מריה וחושף את נסיבות מותו הברוטלי, את הקשר המעוות של האלמנה עם גיסה ואת יחסי האהבה על גבול גילוי העריות שבין ילדיו של הנרצח: לורנסו ואחותו התאומה איסבל.

קורות משפחת אוונדניו, השזורים בדמויות אל בדיוניות כמו פדריקו גרסייה לורקה, אורטגה אי גאסט וארנסט המינגווי, הן סיפורה של ספרד המלקקת את פצעיה אחרי המלחמה ההיא.

חורחה סמפרון, מגדולי אנשי הרוח הספרדים בימינו, נולד במדריד בשנת 1923 למשפחת פעילים קומוניסטיים שגלתה לצרפת בתחילת מלחמת האזרחים. עם הכיבוש הגרמני הצטרף לרזיסטאנס, נלכד על ידי הגסטפו ונשלח למחנה הריכוז בוכנוואלד. אחרי המלחמה היה בכיר במפלגה הספרדית הקומוניסטית בגלות, אך פרש על רקע אידיאולוגי. בשנים 1988-1991 כיהן כשר התרבות בממשלת ספרד הדמוקרטית, וב-1997 זכה בפרס ירושלים לספרות.

סמפרון חווה על בשרו את הפשיזם הספרדי, הנאציזם הגרמני והקומוניזם הטוטליטרי, וחותם ההתמודדות אינם טבוע בספריו (מהם תורגמו לעברית "המסע הגדול", "הכתיבה או החיים" ו"המת הדרוש") ובתסריטיו (ביניהם "המלחמה נגמרה" ו"פרשת סטביסקי"). רוב יצירותיו נכתבו בצרפתית, אך בעשרים שנה ועוד יום חוזר סמפרון לשפתו ולשורשיו הספרדים.

המלצה על ספר זה ניתן לראות בדף ספרים מומלצים.

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.