ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
ספרים > ספרים חדשים > ספרים 2005 > ספרות מקור 2005

אם יש גן עדן

אם יש גן עדן

רון לשם
דף סופר

רון לשם

הספר אם יש גן עדן
מאת
עמודים 319

שנת
כריכה רכה

את הספר ניתן להשיג ברשת חנויות סטימצקי ובחנויות צומת ספרים.

ספרים נוספים של רון לשם

 

מחרוזות עבודת יד שיהלמו אותך

אם יש גן עדן, כריכה אחורית

אם יש גן עדן הוא רומן פראי, מבעית ומהפנט, הכתוב כיומן אישי של מפקד צוות לוחמים במובלעת קטנה, הזויה וזרה, עם חוקים משלה, מלכודי 22 משלה, ובוודאי שפה משלה. זהו מקום מוכר וזר בעת-ובעונה אחת, קרוב כל כך אך עם זאת רחוק מכל דבר שבעולם - מקום שבו החיים מפעמים מהר יותר משאפשר לדמיין.

חמש שנים אחרי הנסיגה מלבנון חוזר לירז ליברטי אל השנה שטילטלה את חייו - השנה האחרונה של צה"ל על הבופור. הוא חוזר אל ריבר החובש שהבטיח למות למענו; אל אושרי הסמל, הנשמה התאומה, שנשבע לירות בו אם יאבד יד; אל זיתלאווי שהמציא שפה, ובייליס שהוריד כיפה; אל שפיצר, שדיקלם "הנרי החמישי" בשלג - ואל אלה שלא חזרו.

אם יש גן עדן מהדהד בקול בוטה ואמיץ של דור שלם - דור שנלחם בשם "הרעות" וחלם על חופים רחוקים, איבד חברים וכמעט איבד שפיות, פחד להסתער והסתער על הפחד, כי הפחד מדבק, הפחד ממכר.

אם יש גן עדן הוא יצירת פולחן מיידית: רומן נועז ופרוע, מלא באבסורד שיכול לנבוע אך ורק מן המציאות, ופורש יריעה רחבה, מרגשת ומפתיעה, גדושה באימה ומבוכה, בפעולה וגבורה.

רון לשם (29) הוא סגן עורך `מעריב`. אם יש גן עדן הוא ספרו הראשון.

 

לקריאת הספר בגוגל

 

מידע

הרומן הראשון של רון לשם מתאר את שנת 2000 - השנה האחרונה של ישיבת צה"ל בקו המוצבים בדרום לבנון - מנקודת מבטו של מפקד מחלקת חי"ר. המחלקה יושבת במוצב הבופור, ודרך עיניו האוהבות-דואגות-כועסות של ארז המ"מ - אנו לומדים להכיר את ההתנהלות של הצבא הישראלי בלבנון.

לקריאת הביקורת בבלוג של נוריתהה

 

 

קטע קריאה מתוך הספר
אם יש גן עדן

רב המכר אם יש גן עדן מאת רון לשם, בהוצאת כנרת זמורה ביתן, נמכר לשש הוצאות ספרים מובילות בעולם. זכויות התרגום על הספר נמכרו להוצאת הארוויל סקר באנגליה, רווהלט בגרמניה, דו סיי בצרפת, ריצולי באיטליה, בנטאם - הוצאת בת של רנדום האוס - באמריקה ולהוצאת מולנהוף בהולנד. בימים אלו מתקיים משא ומתן עם הוצאות בשבדיה ובפולין.

אם יש גן עדן מתרחש חמש שנים אחרי הנסיגה מלבנון. אז חוזר לירז ליברטי אל השנה שטלטלה את חייו – השנה האחרונה של צה"ל בבופור. אם יש גן עדן הוא רומן פראי, מבעית ומהפנט, הכתוב כיומן אישי של מפקד צוות לוחמים במובלעת קטנה, הזויה וזרה, עם חוקים משלה, מלכודי 22 משלה, ובוודאי שפה משלה.

אם יש גן עדן הוא יצירת פולחן מיידית: רומן נועז ופרוע, מלא באבסורד שיכול לנבוע אך ורק מן המציאות, ופורש יריעה רחבה, מרגשת ומפתיעה, גדושה באימה ומבוכה, בפעולה וגבורה.

הספר אם יש גן עדן זכה בפרס ספיר ל-2006, פרס יצחק שדה באותה שנה, ושוהה זה שנתיים ברשימות רבי-המכר. הסרט בופור, שנוצר על פי הספר, בבימויו של יוסי סידר, זכה בפרס הבימוי בפסטיבל ברלין 2006.

אתר כנרת זמורה-ביתן

"אם יש גן עדן" של רון לשם הוא תיעוד חשוב של הטרגדיה שלנו בלבנון, שנדמה שהדחקנו מהר מדי. זהו ספרו הראשון של העיתונאי והעורך רון לשם, שמתאר ב"אם יש גן עדן" את פתיחת הצירים, המארבים, פצצות המרגמה שיורה החיזבאללה, הפצועים, המתים וההווי הגברי.

במדינה שבה הפכו כותרות העיתון לסוג של אקסיומות שאיננו תוהים לגביהן, "אם יש גן עדן" מספק גם למאותגרות מבחינה ג`נדרית, כמוני למשל, מושג לגבי מהו מארב, איך נראית פתיחת ציר, ועד כמה מופקרים החיילים ליד הגורל. המושג "בשר תותחים", שהפך כבר לקלישאה, מתפרק אצל לשם, שמתאר איך מריח בשר כשהוא שרוף, מהם תותחים ואיך הם נשמעים כשהם יורים.

"אם יש גן עדן" הוא ספר חשוב, תיעוד היסטורי של הטרגדיה שלנו בלבנון, שנוגע בעצבים החשופים של שאלת האין ברירה והיש ברירה, וקופץ בסופו של דבר לביקור בעזה, אליה נשלחים החיילים שנותרו בחיים אחרי היציאה מלבנון. יש ברירה או אין ברירה? הספר אם יש גן עדן הוא ללא ספק קול חשוב שכדאי שיישמע, עם עוצמה ערומה של תיעוד והתפכחות. מדינה שלמה בהלם קרב? לירז ליברטי, גיבור הספר, מכחיש זאת. ובכל זאת כשהוא עוצם את עיניו, בעיקר ברגעים המאושרים ביותר, הוא תמיד נזכר בלבנון.

Ynet

אם יש גן עדן לבנון עכשיו

אם יש גן עדן זכה בפרס ספיר

אם יש גן עדן מיתוס גברי

על הסרט שבעקבות הספר אם יש גן עדן

אם יש גן עדן רומן פראי

פרק ראשון מהספר אם יש גן עדן

ספר לשבת אם יש גן עדן

אם יש גן עדן - הסרט, הסרט והמלחמה

מיקרוקסמוט הבופור בספר אם יש גן עדן

אם יש גן עדן מסתער על חוץ לארץ


 

 

© הוצאת ספרים כנרת זמורה ביתן

המלצה על ספר זה ניתן לראות בדף ספרים מומלצים.

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.