ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
אביר 21
אביר 21

משה גבעתי

משה גבעתי

אל"ם (במילואים) משה גבעתי, סופר, והיסטוריון צבאי. שירת בחטיבת גולני בכל מסלול התפקידים – מלוחם ועד למפקד גדוד, נלחם בשורות החטיבה ממלחמת ששת הימים ועד למלחמת לבנון. גבעתי נפצע פעמיים: בספטמבר 1969 נפצע קשה בהיתקלות עם מחבלים בדרום רמת הגולן; בספטמבר 1984 נפצע קשה בהתרסקות מסוק בבקעת הירדן.

בין תפקידיו בצבא: קצין המבצעים של פיקוד הצפון, מפקד גזרת החרמון, מפקד מחוז דן ומפקד חטיבת חברון. בוגר המכללה לפיקוד ומטה של צה"ל, החוג להיסטוריה והתוכנית ללימודי עיתונות באוניברסיטת תל-אביב.

משה גבעתי פרש מצה"ל בפברואר 1990 ומאז משרת במילואים במחלקת הבקרה של לשכת סגן הרמטכ"ל. בין היתר משמש כחוקר במחלקה להיסטוריה של צה"ל. במאי 2005 הופץ בצה"ל מחקרו המסווג על הקרב על החרמון במלחמת יום הכיפורים, מחקר שארך שש השנים. במסגרת המחלקה להיסטוריה של צה"ל פרסם גם לקסיקון מסווג למילות קוד וחוברת מסווגת על הכוחות המיוחדים בצבא סוריה. תמצית מחקרו על קרבות החרמון מופיע בספר הסורים על הגדרות – פיקוד הצפון במלחמת יום הכיפורים, שראה אור בהוצאת 'מערכות' ב-2008.

ב-1990 יצאו לאור ספריו של משה גבעתי והם: שלוש לידות בספטמבר (אוטוביוגרפיה) בהוצאת 'מערכות' וההוצאה לאור של משרד הביטחון, וספר שירים בין המשברים – שירים של חייל בהוצאת 'מסדה'. ב-1993 ראה אור קובץ סיפוריו קשר של שתיקה, שעוסק בדילמות מוסריות של לוחמי צה"ל. ב-1994 יצא לאור בהוצאת 'מערכות' וההוצאה לאור של משרד הביטחון ספרו בדרך המדבר והאש - תולדות גדוד 9.

ב-1997 יצא לאור בהוצאת משרד הביטחון ספרו בידיהם חושלה הפלדה, העוסק בתולדות חיל החימוש ובפרויקט טנק 'המרכבה'. ב-1998 תורגם לאנגלית ספרו הראשון שלוש לידות בספטמבר וראה אור בשם September Survivuor. ב-2001 ראה אור הרומן הראשון שלו גשר של אהבה בהוצאת 'רעות'. ב-2003 ראה אור ספרו אביר 21, חייו ומותו של רפ"ק אלי אברם, מפקד יחידת מסתערבי מג"ב באיו"ש, בהוצאת 'רעות'. ב-2009 ראה אור ספרו בודדים על התל – קרב תל א-סקי במלחמת יום הכיפורים, בהוצאת 'רעות' .

משה גבעתי כותב מאמרים לביטאונים צבאיים בארץ ובחו"ל ומשתתף בתוכניות אקטואליה ברדיו ובטלוויזיה. בשנים 2002-2004 שימש כיועץ השר לביטחון הפנים לנושאי הביטחון וההתיישבות ביש"ע. מרצה במכללות צה"ל ומשטרת ישראל וביחידות צה"ל ומג"ב. מרצה באנגלית בפני משלחות מחו"ל. מדריך קבוצות לסיורים בנתיבי קרבות ובאתרי הקרבות ברחבי המדינה. כל הרצאותיו מועברות באמצעות מצגות.

הרצאות עם משה גבעתי

אלבר קאמי
אלבר קאמי
רם אורן
רם אורן
מייקל שייבון
מייקל שייבון
מאיר שלו
מאיר שלו
 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.