ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
פגישה
פגישה

מחול אחרון ופרידה
מחול אחרון ופרידה

הבדיחה
הבדיחה

הקלות הבלתי נסבלת של הקיום
הקלות הבלתי נסבלת של הקיום

המסך
המסך

מילן קונדרה

מילן קונדרה (Milan Kundera) נולד ב- Brno, Bohemia היום צ'כוסלובקיה בשנת 1929. את השירים הראשונים שלו הוא כתב במהלך לימודיו בבית הספר. לאחר מלחמת העולם השנייה הוא ניגן בלהקת ג'אז ושימש כאיש מכירות בטרם חבש את ספסל הלימודים באוניברסיטת פראג שם למד מוזיקולוגיה, קולנוע וספרות. בשנים אלה הוא גם הצטרף לשורות המפלגה הקומונסטית ממנה הוא סולק לאחר מספר שנים לא רב. בשנת 1952 הוא סיים את לימודיו והתמנה למרצה בפקולטה לקולנוע בפראג. קונדרה כתב שירים וסיפורים קצרים. בשנת 1967 הוא פירסם את הרומן הראשון שלו, הבדיחה, בה הוא ביטא את רוח האביב של פראג.

אחרי הפלישה הסובייטית, ב- 21 באוגוסט 1968, סולק ממשרתו כפרופסור במכון ללימודי הקולנוע וכתביו נאסרו לפרסום. מאז 1975 חי מילן קונדרה עם אשתו כגולה בפאריס. בשנת 1979 לאחר שפירסם את ספרו ספר הצחוק והשיכחה נשללה ממנו אזרחו הצ'כוסלובקית.

ספרים אחדים של מילן קונדרה הוסרטו ובינהם: הבדיחה שהוסרט בשנת 1969, אהבת אישה (Love of a Woman) שהוסרט בשנת 1979 בכיכובה של Romy Schneider והקלות הבלתי נסבלת של הקיום שהוסרט בשם: The Unbearable Lightness of Being בכיכובם של Daniel Day-Lewis בתפקיד טומש, Juliette Binoche בתפקיד טרזה ו- Lena Olin בתפקיד סבינה.

במאי 1985 הוענק למילן קונדרה פרס ירושלים לחירות האדם.

הרצאות עם סופרים

 

מילן קונדרה בכותרות

"הקלות הבלתי נסבלת של הקיום" של הסופר הצ'כי מילן קונדרה נעשה באחרונה לרב-מכר במולדתו צ'כיה לאחר שראה שם אור לראשונה.

יצירת המופת של מילן קונדרה אזלה מחנויות ספרים גדולות רבות בפראג זמן קצר אחרי צאתה. למרות הצלחתו הבינלאומית, הספר לא הודפס עד כה בצ'כיה. את הגרסה היחידה בצ'כית פירסמה ב-1985 בקנדה הוצאת סיקסטי אייט, ששני מנהליה הם מהגרים צ'כים.

מילן קונדרה גלה מרצונו לצרפת ב-1975. לקראת צאת המהדורה החדשה בצ'כית הוא שיכתב את הטקסט המקורי. "היה צורך לשחזר את כתב היד, שחלקו אבד, ואחר כך להשוות אותו למהדורה הקנדית, ומעל לכל - לתרגום הצרפתי שבו הכנסתי שינויים קטנים רבים ב-20 השנים האחרונות", הסביר הסופר באחרית דבר המופיעה בספר.

מילן קונדרה, שנולד ב-1929 בברנו, ביקר במולדתו רק לעתים נדירות ובעילום שם מאז עזב את צ'כיה לצרפת. הסופר, שהמשטר הקומוניסטי הטיל עליו חרם, תואר בצ'כיה כ"תועמלן בלתי נסבל". הוא כותב כעת בצרפתית, וספריו, שהוא מתרגם לצ'כית בעצמו, מתפרסמים לעתים נדירות בשפת אמו.

"הקלות הבלתי נסבלת של הקיום" הוא הספר הרביעי בלבד מספרי קונדרה שרואה אור בצ'כית אף שכבר חלפו 17 שנה מאז מהפכת הקטיפה שהפילה את המשטר הקומוניסטי. לפניו יצאו "הבדיחה", "מחול אחרון ופרידה" ו"אלמוות".

"הקלות הבלתי נסבלת של הקיום" מספר על התהליך קצר הימים ששינה את פני המשטר הקומוניסטי בצ'כיה באביב של פראג ב-1968, מבעד לעיניו של זוג צעיר. תומש וטרזה גולים לשווייץ בעקבות כניסת הטנקים הסובייטיים. לאחר מכן הם חוזרים למולדתם.
הארץ

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.