ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
פירות בר אדומים
פירות בר אדומים


לימור שריר

לימור שריר

ד"ר לימור שריר - שרייבמן היא ביתו של אליעזר שרייבמן וילידת תל-אביב. למדה בתיכון עירוני א' בתל-אביב והיתה תלמידה מצטיינת גם ביסודי וגם בתיכון. שריר ויתרה על חופשות ובילויים, כדי להתכונן לבחינת הבגרות בביולוגיה. לימור שריר בילתה ימים ולילות במעבדות תל-השומר וערכה ניסויים. אחרי שזכתה בתואר מלכת היופי של ישראל ובמכונית "סובארו" יצאה להתמודד בזירה עולמית. בתחרות מיס תבל שנערכה באתונה איימו מחבלים על חייה, אולם לימור שריר לא ויתרה וזכתה בתואר סגנית מיס תבל לשנת 1973. כשפרצה מלחמת יום כיפור חזרה לימור שריר לשירות צבאי אצל אלוף פיקוד דרום, האלוף שמואל גונן (גורודיש) ונחתה מעולם הזוהר יישר למציאות הישראלית.

בתום שירותה הצבאי פנתה לימור שריר להגשים את חלומה האמיתי להיות רופאה. לימור שריר נטשה את חיי הזוהר, נסעה לאיטליה ולמדה רפואה בבית הספר ברומא, אך את התואר קיבלה באוניברסיטת תל-אביב, שם סיימה את לימודיה. במשך שנים ספורות עבדה לימור שריר בבית החולים תל השומר כרופאה כללית ועשתה דוקטורט אצל מנתח הלב, פרופסור דני גור.

לפני מספר שנים עברה לימור שריר מהפך נוסף והחלה לכתוב. מאז, כך היא מעידה על עצמה, היא אינה יכולה להפסיק. ספריה הקודמים זכו לשבחים רבים: הבית על האגם בהוצאת ידיעות אחרונות, 2004 ו- אלוהים ואלווירה בהוצאת כרמל, 2005.

הרצאות עם לימור שריר

לימור שריר באתר לקסיקון הספרות העברית החדשה

לימור שריר עוסקת בדת הארד-קור

ספרה הראשון של שריר, סופרת שנושאת גם רקורד של רופאה ומלכת יופי בדימוס, שהחלה את קריירת הכתיבה שלה לפני שנים ספורות בלבד, היה "הבית על האגם" - רומן היסטורי על תקופת מלחמת העולם השנייה.

השבוע יוצא לחנויות ספרה החדש, "אלוהים ואלווירה", הבנוי כחליפת מכתבים בין שני סיציליאנים בשנת 1978. האחד הוא סטודנט אתאיסט ונכה הלומד רפואה, והשני כומר קתולי העונה על שאלותיו התיאולוגיות של הסטודנט המרדן.

שריר, שעמלה במשך שנתיים על כתיבת הספר, לא לגמרי מצליחה להסביר את המשיכה לחומרים ההיסטוריים עליהם היא כותבת. "אולי זה משהו תת-הכרתי, אבל אני נורא אוהבת את זה", היא אומרת. "חשוב לי להחזיר את הרומנטיקה לחיים. נעים לי לחשוב איך פעם בחרו במיוחד את הנייר והעט בכדי לכתוב מכתבים ועל כמות הזמן שעברה בין שליחת המכתב לקבלתו בצד השני.

אלוהים אוהב את לימור שריר

הסופרת לימור שריר פירסמה לאחרונה את "אלוהים ואלווירה", ספר בז'אנר נדיר בספרות העברית רומן הגותי ואף "תיאולוגי" שבמרכזו עומד דיון פילוסופי בשאלות אמונה והקיום האנושי. ז'אנר זה היה נפוץ פעם במאה ה-19 ובראשית המאה העשרים אולם דומה שמאז נעלם לקרן זווית. ניתן להשוותו לספרים שונים של פנחס שדה שהם קצת דומים שעסקו בדיונים בשאלות דתיות ופילוסופיות. אבל עם מעט מאוד יצירות ספרות מודרניות ישראליות אחרות ובאמת הספר של לימור שריר הוא בגדר יוצא דופן בספרות הישראלית המודרנית בכך שהוא מתנתק לחלוטין מישראל ומשאלותיה ובעיותיה. גם לא תמצאו בספר זה ישראלי אחד לרפואה.

לימור שריר היא הרופאה היחידה שהייתה מלכת יופי ושכתבה ספרי פרוזה בשפה העברית (מלכת יופי אחרת עליזה גור חיברה ככל הנראה ספרים באנגלית). עד כמה שידוע לי לימור שריר היא גם מלכת היופי והרופאה היחידה אי פעם שכתבה ספרים על אוסטריה של תקופת מלחמת העולם השנייה וסיפור תיאולוגי הדן בשאלות דתיות הדנים ביחסי נצרות ויהדות. בהחלט צירוף יוצא דופן.
להמשך בכתבה...

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.