ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
אלוהים יודע
אלוהים יודע, ג'וזף הלר


ג'וזף הלר

ג'וזף הלר

ג'וזף הלר (Joseph Heller) נולד בשנת 1923 בברוקלין, ניו-יורק למשפחה יהודית ענייה. אביו, יליד רוסיה, היה נהג מאפייה ונפטר בשנת 1927. בשנת 1941 התגייס ג'וזף הלר לחיל האויר. במלחמת-העולם השניה שירת ג'וזף הלר בצוות של מפציץ B-25 בחיל-האוויר של ארצות-הברית מבסיס קוריסקה. לזכותו של ג'וזף הלר נרשמו 60 גיחות הפצצה כאיש צוות של B-25.

לאחר המלחמה השתלם ג'וזף הלר באוניברסיטאות ניו-יורק, קולומביה ואוֹכּספורד. שנתיים שימש כמרצה באוניברסיטת פנסילבניה וכשחזר ג'וזף הלר לניו-יורק עבד במחלקת הפרסום של שלושה כתבי-עת גדולים. בתקופה זו, 1950, החל בכתיבת ספרו "מלכּוד 22". לכתיבה הקדיש את כל שעות הפנאי שלו, ושמונה שנים עברו עד שהושלמה הכתיבה.

הפרק הראשון של הספר "מילכוד 22" התפרסם בתחרות כתיבה תחת השם Catch-18. הספר יצא לאור בשנת 1961 והעמיד אותו בשורה הראשונה של הסופרים בני-דורו. הרומָן השני של ג'וזף הלר "משהו קרה" יצא לאור ב- 1971, השלישי, "גולד שוה זהב", ב- 1979, ו- אלוהים יודע ב- 1984. מלבד הרומנים כתב ג'וזף הלר גם מחזה אחד. ב- 13 לדצמבר 1999 נפטר הלר מהתקף לב בביתו אשר ב- Long Island.

הרצאות עם סופרים ועל ספרים

 

כתבות על ג'וזף הלר

ג'וזף הלר, ששירת כנווט בלהק מפציצים אמריקאי במלחמת-העולם השנייה, ידוע יותר כמי שכתב את "מילכוד-22" - מיצירות המופת האנטי-מלחמתיות הפופולריות ביותר של המאה הקודמת. כאיש צוות-אוויר, הוא תיאר בשנינות ועם הרבה הומור שחור את הפחדים, האיוולת וכמובן - את האבסורד שבמלחמה.
במהלך המלחמה, יצא ל-60 גיחות בצפון אפריקה, איטליה וצרפת. תחילה לקח את גיחות ההפצצה בקלות וללא כל פחד. "דימויי ההירואיות של הוליווד שטפו לי את המוח, כך שממש התאכזבתי כאשר אף מטוס אויב לא ירה חזרה לעברי", סיפר ב-.1995 נקודת המפנה באה לאחר גיחתו ה-38, בעקבות הפלתם של כמה מפציצים בהם היו חבריו של הלר. וכאשר חטף ה-B-25 של הלר עצמו פגיעה ישירה מאש נ"מ, הבין שלא מדובר במשחק ילדים והחליט: "אני רוצה לצאת מכאן".
אז מהו בעצם "מילכוד-22"?
יוסאריאן, גיבור הספר, מנסה בכל כוחו להפסיק לטוס. אם הסיבה אינה חבריו הלא-שפויים לטייסת, אז היא בוודאי אווירת הטירוף הכללית שמשרה שגרת ההפצצות על אירופה. ואם לא זו הסיבה, אז זה פשוט הפחד למות, מכיוון שכולם - פשוט כולם, כאמור - רוצים במותו. הוא מנסה לקרקע את עצמו בכל דרך אפשרית (כולל דיווח על מחלות שלא קיימות, כדי להישאר זמן רב ככל האפשר בבית-החולים). כאשר זו נראית לו הדרך היעילה ביותר, הוא מכריז על עצמו כמשוגע... להמשך הכתבה

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.