ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
תשע עשרה הדקות
תשע עשרה הדקות

עניינים שבלב
עניינים שבלב

המעגל העשירי
המעגל העשירי

שומרת אחותי
שומרת אחותי

ג'ודי פיקו

ג'ודי פיקו

ג'ודי פיקו היא סופרת רבי-מכר. היא נולדה וגדלה בלונג אילנד ולמדה כתיבה יוצרת בפרינסטון. כבר בהיותה סטודנטית פורסמו שני סיפורים קצרים פרי עטה.

את חלומה להיות סופרת היא זנחה ג'ודי לתקופת מה בה עבדה למחייתה בכתיבה טכנית עבור חברת השקעות בוול סטריט, כקופירייטר במשרד פרסום, עורכת ספרים ומורה לאנגלית בבית ספר יסודי.

ג'ודי פיקו התחתנה עם טים ואן ליר, אותו הכירה בלימודיה בפרינסטון. במהלך ההיריון הראשון היא כתבה את הרומן הראשון שלה: Songs of the Humpback Whale, המתאר את המאבקים של אישה בין קריירה לאימהוּת. בשנים שלאחר מכן הביאה ג'ודי פיקו לעולם ילדים (שלושה) וספרים לסירוגין. היום היא רק כותבת, ולדבריה "מחלטרת" כסופרת כי היא אמא במשרה מלאה. היא חיה בהנובר, ניו המפשיר. עד כה כתבה 11 רבי-מכר: Songs of the Humpback Whale (1992), Harvesting the Heart (1994), Picture Perfect (1995); Mercy (1996), The Pact (1998); Keeping Faith (1999), Plain Truth (2000), Salem Falls (2001), Perfect Match (2002), Second Glance (2003), שומרת אחותי (2004), Vanishing Acts (2005) The Tenth Circle (2006) שתורגם לעברית ונקרא המעגל העשירי.

בספריה בוחנת ג'ודי פיקו בעיקר את הגרעין הקשה של המשפחה ואת היחסים שבתוכה. הרעיון לרומן שומרת אחותי עלה במהלך קריאת מאמר על המשפחה הראשונה בארה"ב שהביאה לעולם תינוק שיהיה תורם פוטנציאלי של מח עצם לאחותו החולה. האח תרם את מח העצם לאחותו אבל היא נשארה צמח. ג'ודי פיקו התחילה לחשוב מה היה קורה לו האחות היתה מתעוררת: האם האח היה חש אחריות כלפיה? איך הוא היה מרגיש לו הוריו היו מזכירים לו שילדו אותו בשביל אחותו החולה? איזה מין מתבגר יהיה ילד כזה הנושא על כתפיו תפקיד כה כבד משקל?

ג'ודי פיקו עצמה היא אֵם שמתמודדת עם ילד חולה: בנה, ג'יק, סובל ממחלה נדירה: גידול שפיר באוזן. גידול שכאשר אינו מטופל, הוא יכול לחדור למוח. הטיפול הקונבנציונאלי הוא הסרה מוחלטת של תעלת האוזן כולה, צעד שמונע גידולים עתידיים, אך גם גורם לחירשות באוזן. ג'ודי פיקו ובעלה החליטו לנקוט טיפול ניסויי - הסרת הגידול בלבד. הדבר אמנם דורש ניתוחים אחדים אך שומר חלקית על השמיעה. במשך שלוש שנים התגלו אצל בנה שלושה גידולים בשתי האוזניים, והוא עבר עשרה ניתוחים. היום בגיל 10 הוא בריא ומאושר, חירש באוזן אחת ושומע חלקית בשנייה. "בתקופת הניתוחים היינו עוזבים הכול כדי לטפל בג'יק. אחיו של ג'יק ידעו שחייהם משניים יחסית למחלתו של ג'יק," סיפרה ג'ודי פיקו.

כל זה היווה בסיס ליצירת המשפחה ברומן שומרת אחותי, כמו גם רגשותיה כאם: "הייתי עושה הכול כדי למנוע מבני ניתוח נוסף. אני יודעת ששרה - האם בספר - היתה אומרת אותו דבר." מכאן והלאה התחקיר נע בשני מישורים: שיחות עם אונקולוגים, חולי סרטן והוריהם ועם עורכי דין שעוסקים ברפואה, ואפילו התנדבות בתחנת כיבוי אש. "הדהים אותי לראות כמה חִיות ושמחת חיים יש בילדים חולי סרטן. הם לכאורה יודעים שעליהם למצות את הזמן שעומד לרשותם." - "פגשתי הורים כמו שרה; שחוגגים את הזמן שבו ילדיהם חיים מעבר לציפיות הרופאים, הם מוכנים לעבור חיים שלמים של סבל כדי להעביר עוד כמה ימים 'רגילים' עם הילדים שלהם." מספרת ג'ודי פיקו.

בשנת 2003 היא זכתה בפרס New England Bookseller לספרות.

האתר של ג'ודי פיקו

הרצאות עם סופרים ישראלים

 

ג'ודי פיקו בכותרות

הסופרת המצליחה ביותר בבריטניה, ג'ודי פיקו, עובדת במשרד קטן בעליית גג באחד הבתים בעיירה נידחת בניו המפשייר. שם היא עובדת מדי בוקר משבע וחצי ועד לשלוש וחצי, מוקפת בפוסטרים לקידום ספריה ובשק מלא אביזרים למחזה בית הספר של בנה. כשהסופרת ג'ודי פיקו מציצה מבעד לחלון היא רואה יערות והרים. אבל אל דאגה – ג'ודי פיקו לא ממש מרימה את מבטה מהמחשב, גם לא לרגע. בקרוב תצא למסע יחסי ציבור לרגל פרסום ספרה ה-14. במשרדה כבר אפשר למצוא את הספר החמישה עשר, אבל לכך יש עוד זמן.

גם לא קראתם ספר של ג'ודי פיקו, סביר להניח שאתם מכירים מישהו שכן קרא. היא כבר מכרה יותר מ-12 מיליון ספרים ברחבי העולם וכמעט בלתי אפשרי לנסוע ברכבת התחתית של לונדון מבלי לפגוש את קוראיה הנלהבים.

בעולם שלפני "אמזון", מעריציה הבריטיים הרחיקו עד ארצות הברית כדי לקנות את ספריה. ואולם, האירוניה היא שגם מעריציה הגדולים לא באמת יודעים עליה יותר מדי, למשל, ג'ודי פיקו הייתה מועמדת לפרס הספר הבריטי לשנת 2007. מצד אחד, ג'ודי פיקו "ממוסחרת" מדי מכדי שידברו עליה במדורי הספרות האינטלקטואליים. מצד שני, ספרה "שומרת אחותי" נבחר ל"קריאה הטובה ביותר" לשנת 2005 על ידי ריצ'ארד וג'ודי.

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.