ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
מיסייה יכין לך שמלה
מיסייה יכין לך שמלה


הילה קומם

הילה קומם

הילה קומם ראתה את עצמה סופרת עוד בהיותה ביסודי. כשהייתה הילה קומם בכיתה ג' ביקשה המורה לציור מהתלמידים לצייר את עצמם במקצוע בו הם רוצים לעסוק. הילה קומם ציירה את עצמה סופרת. בילדותה הרבתה לחרוז ואף זכתה במלגה בתחרות שירה בתיכון "תלמה ילין", בו למדה במגמה לאמנות פלסטית. אחרי הצבא פנתה הילה קומם ללימודי פסיכולוגיה, שנחשבו כפקולטה יוקרתית, אך נהנתה יותר מלימודי צרפתית. בהמשך עבדה קומם ככתבת ב"גלריה" וב"דבר ראשון" וכתחקירנית בטלוויזיה, השלימה תואר שני בתקשורת ובחרה להתרכז ביחסי ציבור.

רק אחרי שפתחה משרד יחסי ציבור משלה בתחום שאותו בחרה לקדם - חינוך ותרבות, מצאה הילה קומם את ה"פנאי הנפשי" לכתוב. את המעבר מכתיבה שיווקית לכתיבה ספרותית היא עשתה בעבודה עם העורכת גל קוסטוריצה, אותה פגשה במקרה במסיבה, כשהיתה "תקועה" עם טיוטה שנייה ולא מספקת של סיפור מסע לפאריס. בזמן העבודה על הנובלה מיסייה יכין לך שמלה נולדו הנובלה השנייה והשלישית. מפגש עם העורכת עשי וינשטיין מהוצאת "קוראים" הביא את הספר לדפוס.

הילה קומם מקפידה בחייה על יושר אישי, אמינות ועל יחסים נעימים והוגנים עם סביבתה, בתוך כך היא מקפידה להגשים את כל חלומותיה מצד אחד, ולהקפיד על איכות ומקצוענות בעשייתה מצד שני. הוצאת ספרה לדפוס הוא חלום אחד, שירת שנסונים צרפתיים בפני קהל היא חלום שני, אותו היא מגשימה מדי פעם, והקמת עסק, אשר מקדם את התרבות בישראל היא חלום שמתגשם מדי יום.

משרד יחסי הציבור "אוצר תרבות" שם לעצמו למטרה לקדם את התרבות, החינוך ואת החינוך לתרבות במדינת ישראל. המשרד עובד עם מוסדות תרבות וחינוך ועם מוסיקאים מוכשרים, חרוצים ובעלי ערך, אשר יוצרים מוסיקה איכותית ומתקשרת. הילה קומם מפתחת תחומים חדשים, שנועדו כולם לעזור לאמני במה איכותיים להצליח ולהגיע לקהלים חדשים. היא מפתחת תחום עיסוק ייחודי: עזרה בשיווק של מופעים ומוצרי תרבות וחינוך באינטרנט באמצעות ניוזלטר שבועי ורשימות תפוצה מיוחדות (ועדי עובדים, קניינים ועוד). המשרד בניהולה של הילה קומם מתמחה בייעוץ אסטרטגי לאמנים, בכתיבה שיווקים ובייזום של אירועים יצירתיים למטרת יחסי ציבור.

עוד פרטים באתר אוצר תרבות

הרצאות עם הילה קומם

הילה קומם באתר לקסיקון הספרות העברית החדשה

קוראים וזוכים בשלושה צעדים קלים:

  1. קוראים קטע מתוך הספר מיסייה יכין לך שמלה מאת הילה קומם עונים על 3 שאלות
  2. שולחים את התשובות בדואר אלקטרוני
  3. 10 ספרים מיסייה יכין לך שמלה בחתימת הסופרת הילה קומם ינתנו לפותרים נכונה.

קוראים את הספר מיסייה יכין לך שמלה וזוכים בפרסים

ראיון עם הסופרת הילה קומם על ספרה: מיסייה יכין לך שמלה

20/9/2007
לספר יש שם מסקרן, כיצד הוא נבחר?
זהו שמה של הנובלה הראשונה הארוכה. השם מעיד על ההבטחה הגדולה שניתנת לגיבורה בערב הגיעה לפאריס, שלא אחר מאשר מיסייה איב סן-לורן מעצב הצמרת יכין לה שמלה, במידה שהיא מתחתנת כמובן. בהמשך, אחרי שהספר כבר הודפס הבנתי שהשם מתאים לכל הנובלות שבקובץ. כל הגיבורות עוברות תהליך. ממקום שבו הן מצפות שמישהו יכין להן שמלה יוקרתית או יגשים להן פנטזיה אחרת, הן מבינות, שהן תצטרכנה להכין לעצמן את השמלה, או את המכנסיים, ושאולי המוצר יהיה פחות זוהר, אבל הוא יהיה יותר ממשי, אמיתי ונכון.
האם התכוונת שיהיה קשר בין הנובלות?
לאו דווקא. את הסיפור על פאריס ועולם האופנה רציתי לספר כבר הרבה שנים, ובהמשך גם חשתי צורך לכתוב את הסיפור על התאהבותה של שירה בפסנתרן החיוור. לנובלה השלישית כבר חיפשתי סיפור, במהלך הכתיבה הסיפורים השתנו והתפתחו וגיבורות עברו תהליך, שכפי הנראה גם אני עברתי, של ויתור על הפנטזיה (אך לא על החלום, למבינים את ההבדל), השלמה עם המציאות וניסיון להפיק ממנה את המרב.
מה עוד מחבר בין הנובלות בספר מיסייה יכין לך שמלה?
הההתמודדות של הגיבורות, שלכולן יש נפש אמן בחברה הבורגנית וניסיון למצוא בה מקום, מבלי להיחשב לחריגות. אני מתארת מצבים שמוכרים מאוד לאנשים מהמעמד בינוני-גבוה, זה שבו למראית החיצונית של הדברים יש משמעות רבה, ושלמענה רבים מוכנים לוותר על האמת שלהם. הגיבורות של הנובלות, מבינות שהן רוצות להישאר עם האמת שלהן, גם אם יש לה מחיר, גם אם תהיינה לבד. התחושה שלי במהלך הכתיבה, היתה שמדובר במצבים מוכרים, אפילו יומיומיים, שלא קראתי עליהם בספרים. בני-זוג שבגיל מסוים מפרידים כוחות וחדרים, אבל ממשיכים להיות יחד, בוגרי צבא שהולכים ללמוד באוניברסיטה כי כך מקובל, מבלי שהם מוצאים בלימודים עניין אמיתי, סטודנטית שחשוב לה מאוד להיות עם בן-זוג, גם כשהקשר גורם לה לאומללות ועוד. הביקורת מוטמעת בסיפורים באופן מאוד עדין.
האווירה האירופאית מאוד נוכחת בסיפורים, יש לכך סיבה?
למעשה, סיקרן אותי מפגש בין תרבויות, מפגש של תייר עם תרבות חדשה. עד כמה הוא יכול ללמוד אותה ולהשתלב בסביבה? באיזה נקודה הוא מרגיש את הזרות שלו? בחרתי בתרבות האירופאית אותה אני מכירה יותר. מבחינת תולדות האמנות, אירופה הגיעה להישגים מרשימים ויצירות המופת המופיעות בספר אהובות גם עליי במיוחד.
הוצאת את הספר בגיל 38, מתי התחלת לכתוב?
למעשה תמיד כתבתי, כילדה חרזתי והתחלתי הרבה סיפורים, שלא ידעתי איך להמשיך. ידעתי שהייעוד שלי הוא להיות סופרת. אלא, שכמו רבים בחברה בה גדלתי המסלול הטבעי שלי אחרי הצבא כלל לימודים באוניברסיטה, מציאת מקצוע וכדומה. כתבתי כתבות לעיתון, חומרים שיווקיים ועוד. רק אחרי שהיה לי עסק יציב ליחסי ציבור, מצאתי את הפנאי הנפשי לכתוב ברצינות. היכולת לתאר מצבים בצורה ממשית לאנשים התפתחה אצלי במהלך שנים של כתיבה שיווקית. במהלך העבודה על הספר, עם העורכת גל קוסטוריצה, עברתי תהליך ארוך שבמהלכו הכתיבה השיווקית שלי הפכה לכתיבה ספרותית. בצד תיאור מוחשי של מקומות, ריחות טעמים, למדתי להעביר את רגשות הגיבורים דרך המעשים שלהם, בחצאי אמירות, וגם דרך הריחות, מראות וכו'. ישנם קטעים שמרגשים גם אותי בקריאה עשירית, ואני מאוד גאה על כך שכתבתי אותם.
ומה הלאה?
אני נמצאת בסוף ההריון ומתכוננת ללידת הבן שלי ושל יהודה קורן לו נישאתי השנה. ממשיכה כמובן עם עסק יחסי הציבור שלי, עסוקה מאוד, וייקח עוד זמן עד שאתחיל לכתוב רומן. אבל ברור לי שאכתוב אותו, ושהוא יעסוק בגיבורים מאוד שונים ממני.

 

כתבות על הילה קומם

הילה קומם, ובעלה הטרי, יהודה קורן, שותפה למשרד 'אוצר תרבות' וסגן יו'ר עמותת מגן לזכויות אנוש, ערכו 'מופע חתונה'. ככה זה כאשר זוג שעוסק ביחסי ציבור הקשור בתחום התרבות , רוצה להוסיף תוכן למסיבה. החתונה התקיימה בחודש מרץ 2007 בגינת הוריה של הילה, אבל שבועות לאחר מכן הם החליטו לחגוג זאת בצורה מקורית ויחודית, בחברת קרובי משפחה, חברים וידידים. האירוע כלל הופעה מוזיקלית של נגנים. ראשית עלו צמד הפסנתרנים הבינלאומי טמי קנאזאווה ויובל אדמוני במארש החתונה וקטעים נוספים מאת מנדלסון, אדמוני התגלה כמלחין והשמיע לאורחים שיר מיוחד שכתב בביצועה של זמרת הג'אז המעולה דפני לוי.

אחריהם עלו חבריהם האמנים עשור אלקיים, גדי קינן, דפנה לבנון, זוהר מקדסי, הדס וסרמן ואירית שפירא, מאיה בהיר ואחרון חביב שחקן תיאטרון תאיר יוסי סגל במונולוג מרגש מאת חנוך לוין העוסק במבקרי תיאטרון (בהקדשה להילה אשת יחסי הציבור של התיאטרון).

בסוף המופע ביצעו הילה קומם ובעלה יהודה קורן את שיר הטלפון והצחיקו את הקהל בתוספת שלהם לשיר של נינו פרה "יהודה קורן, סוף סוף הוא מתחתן והילה , סוף סוף היא הכלה." והשמחה אכן היתה.

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.