ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
דיבה
דיבה

כשהחיים יתחילו
כשהחיים יתחילו

אף מילה על אהבה
אף מילה על אהבה

שוקימוקי
שוקימוקי

חנה גולדברג

חנה גולדברג נולדה בחיפה, למדה בתיכון עירוני ג' ושירתה בצה"ל ככתבת צבאית בתקופת מלחמת יום הכיפורים. לאחר שהשתחררה מצה"ל למדה חנה גולדברג באוניברסיטת חיפה פילוסופיה וספרות אנגלית. בתקופת לימודיה האקדמיים עבדה כעיתונאית וכעורכת לשונית וכן תרגמה מאמרים ומחקרים מאנגלית לעברית. בתום לימודיה עברה להתגורר בתל-אביב.

בשנת 1983 יצא לרדיו שירה הראשון של חנה גולדברג בשם "לא רוצה לזמביה" בביצוע עופר אקרלינג. השיר היה ללהיט גדול, שעורר התעניינות רבה בשל השפה היחודית, הרעננה והמקורית של חנה גולדברג. מאז ועד היום עובדת חנה גולדברג עם מיטב המלחינים והזמרים בישראל, ומאות משיריה מושמעים ברדיו ובטלוויזיה. כתיבתה של חנה גולדברג מקורית, קולחת, מדויקת, יעילה, ותמיד מתקיים בה מתח עצום: האם ימשיכו החיים לדשדש בביצת השגרה המחניקה או יש סיכוי לשינוי אמיתי? האם ניתן לממש את הכמיהה המייסרת לאהבה גדולה?

בשנת 2000 התפרסם הרומן הראשון של חנה גולדברג בשם אף מילה על אהבה (כתר), ספר שזכה בשבחי הביקורת, היה לרב-מכר והציב את חנה גולדברג במקום של כבוד על הבמה הספרותית. ב - 2002 יצא לאור רומן שני פרי עטה - כשהחיים יתחילו (כתר). גם רומן זה היה לרב-מכר.

בשנת 2002 נבחרה חנה גולדברג לתפקיד יושבת-ראש דירקטוריון אקו"ם. בתפקיד זה ייצגה את היוצרים הישראליים במשך שלוש וחצי שנים והובילה מאבק עיקש להעלאת המודעות הציבורית לנושא זכויות היוצרים בישראל ולשיפור מעמדו של היוצר.

חנה גולדברג היא מהשמות הבולטים בתעשיית המוזיקה והספרות הישראלית. שיריה היו ללהיטים ואחר-כך לקלאסיקה. ביטויים שלה כמו "אין סוסים שמדברים עברית" ו"הרווח בין הגבר לחולצה" הפכו למטבעות לשון בשפה העברית.

חנה גולדברג מקיימת הרצאות ומפגשים עם קהל. היא מספרת איך התחילה לכתוב, מגלה סודות קטנים המסתתרים מאחורי מאות שיריה המושמעים ברדיו, ומאחורי הרומנים רבי המכר וספרי הילדים, וחושפת את מקורות ההשראה שלה.

במהלך המפגש הולכת ונחשפת בפני הקהל דמותה של היוצרת באופן אישי ואינטימי, כולל הקשיים והשמחות הקטנות, שהן מנת חלקו של אדם כותב. הקהל נחשף לאמיתות החבויות מאחורי המשפטים המקוריים שאופייניים לסופרת חנה גולדברג - משפטים שהיו למטבעות לשון בשפה העברית ("אין סוסים שמדברים עברית", "נאחז באוויר"...).

בצד סיפורים מאחורי הקלעים, חנה גולדברג משתפת את הקהל בתהליכים הנפשיים שהובילו אותה, בגיל 40, לשבת ולכתוב את הרומן הראשון שלה, שהיה לרב-המכר אף מלה על אהבה - ספר העוסק במותה של התשוקה בזרועות שגרת הנישואין, ובמרכזו אישה המתאהבת התאהבות אובססיבית בגבר זר מסתורי.

המעבר לכתיבת פרוזה לא היה אפיזודה חולפת עבור חנה גולדברג. במהלך המפגש היא קוראת קטעים גם מתוך כשהחיים יתחילו - ספרה השני, רומן העוסק בבדידות שבתוך זוגיות ובסיפורה המוזר של כמיהה תעתוע, הגיבורה, שבעלה נעלם, ועקב כך היא יוצאת למסע חיפוש אחר בעלה, מסע ההופך אט אט לחיפוש אחר עצמה...

לאחר שני רבי-מכר, אף מילה על אהבה ו- כשהחיים יתחילו, חנה גולדברג, בכתיבה סוחפת, רעננה ומלאת הומור, מעניקה לנו רומן מענג ושנון בשם דיבה, המתריס כנגד השמרנות הבורגנית ומעורר מחשבה על משמעות החיים ועל הדרך לחיות אותם.

דיבה הוא סיפור חתרני וארוטי על אישה שחצתה את כל הקווים האדומים. יש לה בית מהוגן, יש לה בעל אקדמאי, יש לה בן אהוב, ולמרות זאת היא בוחרת לגור ברחוב. "זו הפעם הראשונה בחיים שטוב לי," היא אומרת, "מאז שאני על המדרכה אני מרגישה יפהפייה."

חנה גולדברג מדברת על הכתיבה כצורך נפשי, ומשתפת את הקהל באפיזודות הנוגעות לעבודתה עם זמרים ומוזיקאים מהשורה הראשונה, לעבודה עם עורכים ספרותיים ומו"לים, וללחץ המופעל על סופר שיתראיין וייחשף בתוכניות טלוויזיה ובעיתונות (לעיתים – צהובה...) על מנת לקדם את ספריו.

הרצאות עם חנה גולדברג

חנה גולדברג לא מפחדת מארוטיקה

חנה גולדברג באתר לקסיקון הספרות העברית החדשה

חנה גולדברג

לחץ לצפיה בסרטון וידאו


לחץ כדי לצפות בסרטון וידאו


לחץ כדאי לצפות בסרטון וידאו


 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.