ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
אוכלי הגחלים
אוכלי הגחלים

תמונות חתונה
תמונות חתונה

יש כאן מישהו
יש כאן מישהו

גיל אילוטוביץ

גיל אילוטוביץ

גיל אילוטוביץ יליד 1965. למד מקרא, חינוך ופילוסופיה באוניברסיטת תל-אביב. הוא כתב ויצר עשרות תוכנות ומשחקי למידה לילדים, ביניהם את סדרות "גורדי" ו"איתמר" שהפכו לנחלת צאן ברזל בקרב ילדים והורים בישראל ותורגמו למעלה משלושים שפות. גיל אילוטוביץ עומד בראשם של מיזמים טכנולוגיים רבים בתחומי החינוך, העליה והרווחה, ואף קיבל פרסים על פועלו בפיתוח כלים ממוחשבים ללמידה. ספרו "יש כאן מישהו" ראה אור בשנת 2004 (הוצאת ידיעות אחרונות).

הרצאות עם גיל אילוטוביץ

 

רשימת גיל אילוטוביץ

למרות שהמונח "ספרות שואה" מוצמד באורח מכני כמעט לכל ספר שנוגע בדרך זו או אחרת בקורות יהודי אירופה לפני ובמהלך מלחמת העולם השנייה, מסתיר הכינוי הקולקטיבי הזה מאחוריו קשת רחבה מאוד של גוונים ודרכים רבות לגעת בנושא. גיל אילוטוביץ, בוחר להתמודד עם השואה באיפוק סגפני כמעט, ללא קישוטים מיותרים. מבלי לנסות ולהעלות את מפלס הדרמה או ללחוץ בכוח על בלוטות הרגש, תוך שימוש מדויק בשפתה העילגת, הזרה של אלקה, הוא מתווה רסיסי חיים לכדי סיפור אותנטי השואב את כוחו מהפשטות והמינוריות שבו. במשך השנים, לתמונת החתונה של אלקה נוספת גם תמונה מחתונתו של בנה ושל נכדה, אולם בסופו של דבר התמונות שנחרתות עמוק בעת הקריאה ב"תמונות חתונה", הן התמונות האחרות, דווקא אלו שלא צולמו: אלקה, ילדה עליזה וצחקנית בפונדק של אביה, חוטפת את קסדות חיילי הקייזר בימי מלחמת העולם הראשונה על מנת לוודא שלא יעזבו מבלי לשלם; אלקה, עוד לא בת 20, יושבת באפלולית החדר כאשר דלת הפונדק נפתחת ולתוכו נכנס "הבחור הגבוה ששערו הפשתני מונח ברישול על מצחו, שעיניו התכולות בורקות"; אלקה, כבר קרובה ל-40, נדחקת ברחובות הגטו בעת סלקציה וזעקותיה אין בהן די כדי להבקיע את חומת האדם המסיבית, האנונימית, הבולעת בתוכה גם את אהובי לבה.

בתנועות קטנות ובצעדים מדודים, מצליח אילוטוביץ לפרוש רוחב יריעה של חיים שלמים, ואט-אט חודר ומחלחל משא השנים של אלקה, פורט וצובט בלב. הוא אינו מרפה גם כאשר היא מוצאת בתוכה את הכוח לצאת לעוד מסע אחד. מצוידת בתמונה בה הכל החל, היא נוסעת לסגור מעגל רגע לפני שהכל נגמר. וכך נראית התמונה האחרונה: אלקה, שהזקנה כבר השיגה אותה, מגיעה לבסוף אל הפגישה הגורלית. או-אז הזיכרונות לא יכולים עוד לחורבן הזמן, ורק תמונת החתונה נותרת כעדות אילמת לכוחות הגדולים המכריעים את חיינו, ולבחירות הקטנות הניתנות לנו, ברווחים ש....
להמשך הכתבה...

גיל אילוטוביץ באתר לקסיקון הספרות העברית החדשה

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.