ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
חוות החיות
חוות החיות


1984
1984


ג'ורג' אורוול

ג'ורג' אורוול

אריק בליר, שנודע בכינויו הספרותי ג'ורג' אורוול (George Orwell), נולד בהודו ב- 1903 וידע עוני ונדודים. תחילה היה קומוניסט ואחר-כך פנה לסוציאליזם. כתב מסות ומאמרי ביקורת בשבועון האנגלי "ניו סטייטסמן" והשתתף במלחמת האזרחים בספרד.

מספריו של ג'ורג' אורוול: "בפאריס ובלונדון" (1933); "מסות ביקורת" (1940); חוות החיות (1945, הופיע בעברית בהוצאת עם עובד); "הריגת פיל" (1950). ג'ורג' אורוול מת בלונדון ב- 1950.

הרצאות עם סופרים ישראלים

 

למה עקבו אחרי אורוול?

מסמכים היסטוריים שנחשפו באחרונה חושפים את מידת המאמץ שהשקיעו שירותי הביטחון הבריטיים בסופר ג'ורג' אורוול, שנחשב לקומוניסט. המסמכים, הכוללים פירוט מדויק של מעקבים שנערכו אחר אורוול בין 1920-1960 מראים לא רק את טווח הקבוצות שהיו תחת מעקב באותם ימים, אלא גם את הפרשנות המוטעית שנתנו לא אחת קציני המשטרה על שהתרחש מולם.

סמל מהחטיבה המיוחדת דיווח על מאמציו של אורוול לגייס הודים לעבודה בשירות ה-BBC בינואר 1942 והוסיף "האיש הזה בעל דעות קומוניסטיות... הוא מתלבש בצורה בוהמיינית גם במשרד וגם בשעות הפנאי". קצין שקיבל את הדיווח הזה ביקש מהסמל שירחיב על הדעות הקומוניסטיות, והוא דיווח שבלייר, שמו האמיתי של אורוול, הוא קומוניסט לא אורתודוקסי שאינו מכפיף עצמו לאף מפלגה.

רשויות הביטחון החליטו שאורוול אינו מהווה סיכון ביטחוני רק לאחר שענה על שאלון בכתב עת ובו ענה שגם שמאלנים צריכים לתמוך במאמצי המלחמה הבריטית. אבל, עד אז כבר עקבו אחרי אורוול במשך 10 שנים.

התיק של אורוול עמוס דיווחים על עבודותיו, פעולותיו ודעותיו. כמו כן, בתיק ישנם פרטים אישיים שנלקחו מדרכונו של אורוול: גובהו, צבע עיניו וסימנים מזהים – שתי כתובות קעקע. המשטרה מעולם לא מצאה די חומר מפליל כנגד הסופר שיאפשר לה לנקוט בסנקציות נגדו. מקור הכתבה

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.