ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
מוצרט לא היה יהודי
מוצרט לא היה יהודי

אדום עתיק
אדום עתיק

חמסין וציפורים משוגעות
חמסין וציפורים משוגעות

גבריאלה אביגור-רותם

גבריאלה אביגור-רותם

גבריאלה אביגור-רותם (גורמן במקור) נולדה בבואנוס-איירס, ארגנטינה בשנת 1947 ועלתה ארצה בגיל ארבע. הוריה עלו איתה לארץ והתיישבו בקיבוץ מפלסים שעל גבול רצועת עזה, שם נולדה גם אחותה הצעירה דפנה. מכיתה א' סילקו אותה כי למדה לקרוא לפני כולם והפריעה בכיתה, והיא היתה משוטטת בקיבוץ ומחפשת צל. גבריאלה אביגור-רותם למדה בתיכון בליך ברמת גן, אליו חזרה מאוחר יותר בתפקיד מורה. היא שירתה בחיל האוויר, למדה ספרות עברית ואנגלית ועשתה תעודת הוראה. בגיל 25 נישאה לדניאל רותם, עורך דין, שממנו התגרשה כעבור 12 שנה. לזוג שני בנים, איתמר, צלם ומלהק (שגם צילם את עטיפת ספרה), ואריאל שעובד בבנק. לפרנסתה עבדה כמורה לספרות בתיכון בליך, שבו למדה כנערה. ב-1988 פגשה גבריאלה אביגור-רותם את ד"ר אהרון אביבי, ביולוג מאוניברסיטת חיפה, גרוש ואב לבן ולבת. הם חיים יחד בלא נישואים.

גבריאלה אביגור-רותם פרסמה שני ספרי שירה: ב-1980 פרסמה את ספר השירים הראשון שלה "דולצ'ינאה" (הוצאת "דביר"); ב-1990 יצא לאור ספר שיריה השני, "חומות וקיסרים" (הוצאת "כתר"). את הרומן הראשון שלה, "מוצרט לא היה יהודי" (הוצאת כתר, 1992), על שתי משפחות יהודיות שהתיישבו בארגנטינה בראשית המאה, החלה לכתוב ב-1981, אחרי שראתה בבית הספר של ילדיה תערוכה על מאה שנות התיישבות. "אהבתי מאוד את הספר 'מאה שנים של בדידות', וכשראיתי את התערוכה חשבתי על העברית, היפהפייה הנרדמת שקמה משנתה אחרי תרדמה ממושכת כל כך והפכה לשפה חיה וגמישה".

כמעט עשר שנים חלפו עד שיצא לאור הרומן הבא (2001), חמסין וציפורים משוגעות בהוצאת קשת. הספר היה לרב-מכר וחגג 50 אלף עותקים.

בשנת 2007 ראה אור הרומן השלישי "אדום עתיק" (הוצאת "זמורה-ביתן").

מאז 1993 הפסיקה גבריאלה אביגור-רותם לעבוד בהוראה והיא מקדישה לכתיבה את כל זמנה. היא מרצה בנושאי ספרות, ומשמשת כעורכת בבית הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה.

הספר חמסין וציפורים משוגעות, היה מועמד לפרס ספיר של מפעל הפיס, יחד עם הכלה המשחררת של א"ב יהושע וספריהן של יעל הדיה, מרינה גרוסלרנר ו- גיל הראבן.

גבריאלה אביגור-רותם זכתה בפרסים רבים, ביניהם פרס קרן יהושע רבינוביץ לשירה, פרס פטר שוויפרט ליוצרים צעירים, בשנים תשנ"ג ותשס"ב זכתה בפרס היצירה לסופרים עבריים מטעם קרן ראש הממשלה ע"ש לוי אשכול ז"ל. בשנת 2003 זכתה בפרס נשיא המדינה וכן בפרס גולדברג לספרות.

הרצאות עם גבריאלה אביגור-רותם

 

ראיון עם גבריאלה אביגור-רותם
גבריאלה אביגור-רותם בלקסיקון
גבריאלה אביגור-רותם עיתון הארץ

גבריאלה אביגור רותם באתר לקסיקון הספרות העברית החדשה

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.