ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
אזיקים בג'ינס
אזיקים בג'ינס

גבריאל (גברי) נובל

גברי נובל

גבריאל נובל נולד ב-1946 בבודפשט להורים ניצולי שואה. בקיץ 41' גוייס אביו של גבריאל נובל לפלוגות עבודה בהונגריה, בדצמבר 44' נלקח למחנה ברגן-בלזן ובאפריל 45' ניצל באורח נס. אמו של גברי נובל הסתתרה בדירות מסתור ובמרתפים ברחבי בודפשט עם אחותו בת השנתיים (אמו של השחקן-בדרן אדיר מילר).

באוגוסט 45' חזר אביו מברגן-בלזן ומיד התגייס למשטרה הפלילית בה שירת עד עליית המשפחה לארץ. גברי נובל הילד גדל על סיפורי שוטרים וגנבים של אביו. כשלילדים אחרים סיפרו לפני השינה על פיות ואבירים, לגברי סיפרו על כייסים וזונות...

ביולי 57' הגיעה משפחת נובל למעברה בכפר אתא וכעבור כחצי שנה השתקעה בחולון. אביו של גברי החל ללמד סייף במועדוני ספורט ובאוניברסיטה העברית ובתחילת שנות ה-70' מונה למאמן הנבחרת הלאומית שעתידה היתה להשתתף באולימפיאדת מינכן ב-72'. מפאת מחלה נבצר ממנו ללוות את הנבחרת ובמקומו מונה תלמידו אנדריי שפיצר ז"ל..., אמו השתלבה במקצועה, עבודה סוציאלית ועבדה עד פרישתה לגמלאות במחלקת הרווחה בעירית ראשון לציון.

גבריאל נובל הנער עבר את חבלי הקליטה בארץ החדשה בקלות יחסית, הצטרף לתנועת הנוער "השומר הצעיר", סיים את לימודי הבגרות בתיכון "קוגל" בחולון והתנדב לצנחנים. בשרותו הצבאי משובצות פיסות היסטוריה - "הקו העירוני" בירושלים החצויה, האבטחה של בן גוריון בשדה בוקר ותעסוקה במדי משטרה על הר הצופים כשהיה עדיין מובלעת צבאית. במלחמת ששת הימים לחם גברי נובל עם חטיבת הצנחנים בכל הקרבות בצפון סיני עד כיבוש קנטרה על גדות תעלת סואץ.

אחרי שחרורו מהצבא כחניך "השומר הצעיר" יצא גברי להגשמה בקיבוץ אדמית והיה חבר הקיבוץ כשנתיים עד לפירוקו.

למשטרה התגייס גברי נובל בפברואר 69' ונשלח לקורס הטירונים-חוקרים הראשון במשטרת ישראל. בסוף הקורס שובץ למדור המרכזי של משטרת תל אביב, אז יחידת העילית של המשטרה. במדור שירת גברי נובל כעשרים שנה ומבלש מהשורה דרך כל התפקידים הגיע להיות ראש מחלק סמים. במחצית שנות ה-70' היה בין מקימי היחידה המרכזית (הימ"ר).

בשנות שירותו במדור ואחר כך בימ"ר תל אביב השתתף במאות פעולות, מבצעי בילוש וחקירות שהיו בכותרות - מעצרם של העבריינים המיתולוגיים נחמן פרקש, יורם לנדסברגר ושולמן ישלם, הפשיטה על "חבורת לול" ותפיסתם עם חשיש, רצח אילן אשרוב, חטיפת הילד ג'קי מיהוד, הכספת שנגנבה מהמשטרה, היורה "בטו-טו", כנופית שודדי הבנקים קרן/מסר, איומים על העיתונאית אורלי אזולאי, עשרות מקרי "פרוטקשן", לכידת שמונה אסירים מסוכנים שברחו מכלא רמלה, לכידת "האנס המנומס", תפיסת משאית עם שנים וחצי טון חשיש שהוברחו מלבנון, שיתוף פעולה עם הצי הששי האמריקאי ולכידת סוחרי סמים ברחובות תל אביב, מבצע בין לאומי עם משטרת הולנד ולכידת מאבטח מטוסים ודיילת אל על שהיו בלדרי סמים והיד נטויה והרשימה ארוכה...

נובל גברי בוגר כל הקורסים במשטרה - טירונים-חוקרים, סמלים, קצינים, קציני מודיעין, קצינים מתקדם וקורס לפיקוד ומטה. עסק בהדרכה - מדריך בקורס קצינים, מפקד קורס קציני מודיעין וקצין הדרכה של המכללה לקצינים בכירים. היה בין כותבי "תורת המודיעין" ו"תורת הבילוש" של משטרת ישראל. במהלך השירות רכש גברי תואר שני בקרימינולוגיה באוניברסיטת בר אילן ובמסגרת לימודיו ביצע מחקרים אקדמיים חשובים בנושאי משטרה.

ב-95' פנה האפוטרופוס הכללי למשטרת ישראל בבקשה להמליץ בפניו על קצין בעל נסיון בחקירות, בהדרכה ובאירגון, שיקים וינהל מחלקת חקירות כלכליות. הבחירה נפלה על גברי נובל והוא הושאל למשרד המשפטים עד הגיעו לגיל פרישה לגמלאות. מאז ועד היום הוא ממשיך לנהל את מחלקת החקירות שהקים באגף האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים.

הרצאות עם גבריאל נובל

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.