ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
אבא בורח עם הקרקס
אבא בורח עם הקרקס

סימטאות הזעם
סימטאות הזעם

צינורות
צינורות

געגועי לקיסינגר
געגועי לקיסינגר

פתאום דפיקה בדלת
פתאום דפיקה בדלת

הקייטנה של קנלר
הקייטנה של קנלר

אניהו
אניהו

אתגר קרת

אתגר קרת

אתגר קרת התחיל לכתוב בגיל תשע-עשרה במהלך שירותי הצבאי. את הסיפור הראשון פירסם אתגר קרת שהיה בן עשרים ושתיים.

אתגר קרת אוהב לכתוב סיפורים לילדים (ועוד יותר להקריא אותם), אך לא תמיד הם מתאימים רק לילדים, ולפעמים הם ממש לא מתאימים לילדים. סיפור אחד כזה (לילדים או מבוגרים?!?) היה "עיניים נוצצות" שבסוף התפרסם באניהו וסיפור אחר כזה (מעט יותר קיצוני) היה "הקיפוד שרצה לשדוד בנק".

געגועי לקיסינג'ר, צנורות, פיצריה קמיקזה הם השמות שנותן אתגר קרת לספריו.

הרצאות עם אתגר קרת

 

אתגר קרת מועמד לפרס אוקונור

לאחר הזכייה המחמיאה של הצמד אתגר קרת ו- שירה גפן בפסטיבל קאן האחרון על סרטם "מדוזות", זוכה אתגר קרת, הפעם כסופר, בכבוד בינלאומי נדיר. קרת נבחר כאחד מששת המועמדים הסופים לפרס אוקונור על הספר "געגועי לקיסינג'ר" שראה אור בהוצאת זמורת-ביתן (1994).

פרס אוקונור הוא הפרס החשוב והנכבד ביותר בעולם המוענק לקבצים של סיפורים קצרים. אתגר קרת הוא הסופר הישראלי הראשון הזוכה למועמדות סופית בפרס זה.

אתמול התפרסמה רשימת המועמדים המצומצמת (SHORTLIST), ואתגר קרת גבר בה על מועמדים אחרים בעלי שם עולמי כמו אליס מונרו ודיוויד מלוף. קרת הוא הסופר היחידי המתורגם לאנגלית שנכלל ברשימה הזו. גובה הפרס 23 אלף ליש"ט (כ-200 אלף שקלים), והוא יוענק בספטמבר בעיר קורק שבאירלנד בנוכחות המועמדים הסופיים. בשנה שעברה זכה בפרס הסופר היפני הנחשב הארוקי מוראקאמי.

אתגר קרת ושירה גפן בפסטיבל קאן

סרט הבכורה של שירה גפן וסופר אתגר קרת זכה לפני זמן קצר בפרס היוקרתי בפסטיבל קאן. ב"דקל הזהב" זכה הסרט "4 חודשים, 3 שבועות ויומיים". אין ספק, זאת הייתה השנה של הקולנוע הישראלי בפסטיבל הקולנוע הנחשב בצרפת. לא רק שהמבקרים הללו והקהל הריע, אלא שהסרטים הישראלים גם הצטיינו באגף הפרסים. לפני שעה קלה נפתח טקס נעילת פסטיבל קאן ה-60, ובו הוכרז כי הסרט הישראלי "מדוזות" קטף את פרס מצלמת הזהב, הקטגוריה שמיועדת לסרטי ביכורים.

הסרט כבר זכה בשני פרסים במסגרת "שבוע הביקורת", אחת המסגרות הנלוות לתחרות המרכזית של פסטיבל קאן. יוצרי הסרט הם שירה גפן והסופר אתגר קרת. פרס איגוד היוצרים הצרפתי SACD ניתן ליוצרי הסרט: אתר קרת, שירה גפן, בטענה כי מדובר בסרט הטוב ביותר בשבוע הביקורת. איגוד SACD מקביל לארגון אקו"ם הישראלי, ומאגד את כל היוצרים, הבמאים והתסריטאים הצרפתים.

"מדוזות", על פי תסריט של שירה גפן, מספר את סיפורן של שלוש נשים ממקומות ורקעים שונים שחיות בתל-אביב של היום. כל אחת מהגיבורות כמהה למשהו שונה, אותו היא מחפשת במקום אחד ומוצאת במקום אחר, כשתל אביב עצמה משמשת כגיבורה הרביעית בסיפור.
וואלה

אתגר קרת מועמד לפרס אייזנר

פורסמו המועמדים לפרס אייזנר בתעשיית הקומיקס לשנת 2007 ובין המועמדים גם אתגר קרת, עם ספרו פיצריה קמיקזה (ראה אור בהוצאת זמורה ביתן). הספר, שיצר אתגר קרת עם אסף חנוכה, מועמד בקטגוריית ה"ייבוא" – המהדורה האמריקנית הטובה ביותר לספר זר. במקביל פורסם כי סרט הבכורה של אתגר קרת והסופרת שירה גפן "מדוזות" יוצג בפסטיבל קאן שייערך בקיץ הקרוב. הסרט ישתתף בתחרות הרשמית של הפסטיבל במסגרת "שבוע המבקרים".

העולם הבא על פי אתגר קרת

"בימים אלה יצא לאור ספרם החדש של הסופר הצעיר הידוע המצליח והמוערך מכולם אתגר קרת ושל אמן הקומיקס אסף חנוכה, 'פיצרייה קמיקזה'. זהו ספר שהוא בגדר יוצא דופן בספרות הישראלית. זהו עיבוד ראשון מסוגו לקומיקס שביצע חנוכה לסיפור שהופיע בעבר כיצירת פרוזה הקייטנה של קנלר. סיפור הקומיקס המקורי הוא עדיין דבר נדיר בתרבות הישראלית... רוב הסופרים ה'נחשבים' לא היו מוכנים להתקרב למדיום הבזוי. אבל בימינו קם סוף סוף סופר שאינו בז לקומיקס וזהו אתגר קרת. כחובב ואספן קומיקס מנערותו אתגר קרת הוא הסופר העברי החשוב הראשון, מאז פנחס שדה ופוצ'ו, העוסק בתחום שהביקורת מתייחסת אליו בזלזול... אתגר קרת הוא גם הסופר העברי המעובד ביותר לקומיקס, ואין בכך פלא: הוא מכיר היטב את תרבות הקומיקס ואוהב אותה. לא פחות מכך, אתגר קרת היה קורא נלהב של חוברות קומיקס (עבריות וזרות)... להמשך הכתבה העולם הבא על פי אתגר קרת

בשביל אתגר קרת המציאות היא חלום אמריקאי

"אתגר קרת לא מבין מה רוצים ממנו. אתגר קרת נחשב סופר מצליח, בזה אין ספק. מבקרי הספרות רואים בסופר אתגר קרת כמי שהמציא סגנון ושפה חדשים לגמרי בספרות הישראלית. אתגר קרת פופולרי מאוד, במיוחד אצל צעירים. הצלחתו של אתגר קרת בחו"ל (בגרמניה, צרפת, אוסטרליה, ניו זילנד, נורווגיה ופולין) היא מרשימה בכל קנה מידה, ולא מפסיקים להזמין אותו להרצאות ולפסטיבלים בעולם... אבל אתגר קרת לא מצליח להבין למה מבקרים, עיתונאים, סופרים בני דורו ואינטלקטואלים כועסים עליו, כלומר - על הכתיבה שלו. יש שרואים בסופר אתגר קרת אחד שמתחכם, אחרים רואים בו ילד נצחי שאינו מקבל אחריות מוסרית על כלום, מבקרי תרבות כתבו כי אתגר קרת עסוק מדי בפרטי ומתעלם מהקולקטיווי... להמשך הכתבה בשבילי המציאות היא כמו מבחן אמריקאי

אתגר קרת נשאר ילד

"מה נשתנה הספר הזה מכל הספרים הקודמים של אתגר קרת? שבכל הספרים הקודמים של אתגר קרת היו הסיפורים עבדים לפואנטה. בספר הזה כמעט שאין פואנטות. נדמה שהסופר אתגר קרת השתחרר מהצורך הכפייתי כמעט שאפיין את סיפוריו הקודמים, לצאת עם איזה פאנץ' ליין, איזה משפט שייתקע לך אחר כך בראש, איזו תמונה שתישאר. אניהו מאת אתגר קרת משוחרר כמעט לחלוטין מהאובססיביות הזו, ולכן הוא גם הרבה יותר נינוח, לכאורה. הסיפורים זורמים, לא מתפוצצים. אתגר קרת מנחית עלינו את ההבנה לאט, ולא כמו הפטיש שנוחת על הארנב בסרטים המצוירים..."

אתגר קרת באתר לקסיקון הספרות העברית החדשה

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.