ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
בגד ללבוש
בגד ללבוש

אלה מרשלק

אלה מרשלק

שלושים שנות עבודה הקדישה אימי הציירת אלה מרשלק, ליצירת תלבושות של בני עמים שונים במהלך ההיסטוריה. לצורך כך למדה היסטוריה של האמנות, היסטוריה כללית ותולדות הלבוש, קראה אין ספור ספרים ומחקרים, התבוננה בתמונות ובציורים וביקרה במוזיאונים ובאתרים ארכיאולוגיים. היא התפרסמה, ואוצרים ומנהלי מוזיאונים פתחו בפניה את המחסנים הסגורים בהם אחסנו את התלבושות העתיקות ושאר ממצאים שיכלו להעשיר את הידע שלה. בסופם של המאמצים הפכה למומחית בנושא תרבות הלבוש העתיקה, למאגר של ידע מרתק וזמין לכל המתעניינים.

באמצעות יצירותיה, הבובות שפיסלה, התלבושות והתסרוקות שעיצבה עבורן, התמלאו חייה עניין וגרמו לה סיפוק וחדוות יצירה. היא גילתה עולם ומלואו, ויצרה לעצמה חיים שניים שריתקו אותה וגרמו לאחרים ללמוד ממנה וליהנות ממפעלה.

מעניינת במיוחד היתה מלאכת עיצוב הבובות, שהייתה אהובה על אימי במיוחד. לאחר שחקרה כל בובה במשך שנה לפחות , ציירה אימי את הסקיצות, פיסלה את הבובות ועיצבה את דיוקנן וגופן. לצורך כך הכינה אריגים מתאימים, שזרה שיער מלאכותי, וכמובן תפרה ורקמה את המלבושים.

הבובות המפוסלות של אימי הן שילוב של אסתטיקה , אקזוטיקה, ודייקנות מדעית, ובקיצור מלאכת מחשבת. בפריטי הלבוש, בתווי פניהן של הבובות ותסרוקותיהן ובתפאורה סביבן הקפידה אימי על נאמנות מרבית להיסטוריה. בידינו נותרו הרצאותיה בחברה לחקר המקרא שמשכו קהל רב, הבובות הלבושות בתלבושות מרהיבות, הצילומים, הכתבות העיתונאיות העוסקות ביצירתה והחומר התיאורטי שכתבה , כל אלה היוו בסיס לספר זה.

מכל בובותיה, אותן אהבה אימי, יקרו לה הבובות העבריות. היא ניגשה ליצירתן בהתרגשות מיוחדת. עבודת ההכנה דרשה מאמצים מרובים, שכן העם היהודי הותיר אחריו ספרים גדושי תורה וידע, אך, לעומת זאת, נרתע מכל עיסוק באמנות פלסטית ויזואלית.

מחקרה השקדני לימד אותה שגברים ונשים בתקופת המקרא היו לבושים בגדים דומים, בשינויים קלים : כותנות חגורות בחגורות רחבות מעור, בד או רקמת כתם-פז, וכאז גם עתה שימשו החגורות להחזקת הבגד, אך גם להרגשת הגזרה הנשית.

שולי הבגד – האמרות וסביב הצוואר והשרוולים – נרקמו בצפיפות ובצבעוניות. הרקמה המיועדת לבגדי גברים הייתה מאסיבית ומרשימה יותר. הרקמה המיועדת לנשים היתה מעודנת וצבעיה רכים יותר. הנשים גילו את סוד הקסם של התכשיטים, אשר היו רבי יופי ונלוו אל הבגדים, וכללו אף סיכות ראש ששימשו כמו היום פריט קישוטי.

שנים רבות נחו מחברותיה של אימי בחשכת המגירות בביתי. הנייר הצהיב והתפורר, הדפוס החוויר והיטשטש, ואני חששתי שהזמן יעשה בהן שמות. לא ידעתי מה לעשות בחומר הזה. את הבובות יקרות הערך שפיסלה אימי באהבה מסרתי לידיים מקצועיות במוסדות מתאימים, ורק אחדות מהן השארתי בביתי. כך עברו להן השנים, עד אשר עלה בדעתי להנציח את יצירתה הכתובה של אימי ואת ציוריה בספר, שילכד את כל מה שכתבה וציירה , ואף את מה שנכתב אודותיה.

למי מיועד הספר?

לאנשי מקצוע, היסטוריונים של הלבוש, מעצבי אופנה, אנשי תיאטרון ותלבושות, תלמידי בתי ספר לאופנה ומגמות אופנה, ובעצם – כל מי שמתעניין בנושא ימצא בספר כר נרחב להתעניינותו. אימי הקדישה הרבה מזמנה כדי להדריך ולהסביר את יצירתה לכל מי שפנה אליה, ולבי מתרחב ביודעי שיצירתה ממשיכה להתקיים, אף שהיא איננה עמנו עוד.

הרצאות עם אלה מרשלק

בני כהן
בני כהן
הרלן קובן
הרלן קובן
חניף קוריישי
חניף קוריישי
לימור נחמיאס
לימור נחמיאס
 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.