ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
האיש שקנה ימי הולדת
האיש שקנה ימי הולדת


אדולפו גרסיה אורטגה

אדולפו גרסיה אורטגה (Adolfo Garcia Ortega), סופר ספרדי, אחד הקולות הייחודיים בספרות הספרדית בת זמננו.

הספר האיש שקנה ימי הולדת תורגם לפורטוגלית ולאיטלקית ובקרוב יראה אור גם בצרפתית, זיכה את מחברו בפרס היוקרתי על שם הסופרת דולסה צ'אקון.

אדולפו גרסיה אורטגה, יליד 1958. אינטלקטואל, סופר, משורר, מתרגם ומו"ל. עומד כיום בראש הוצאת הספרים היוקרתית סייס בראל (Siex Barra), המוציאה לאור את ספריו של דיוד גרוסמן בספרדית. פירסם רומנים וספרי שירה רבים. לאחרונה ראה אור ספר שירה של אדולפו גרסיה אורטגה בשם "אני מעריץ את קפקא" שזוכה לשבחי הביקורת. שימש כמבקר ספרות בעיתונים חשובים בספרד ובכתבי עת לספרות. אדולפו גרסיה אורטגה תרגם לספרדית מצרפתית ספרים של ואלרי, פיליפ לאברו ורולאן בארת'.

אדולפו גרסיה אורטגה הוא ידיד של ישראל. כבר בגיל 13 הכריז בבית הספר שהוא יהודי בעיקר משום שהיה מוקסם מכך שכל מה שקורה במדע, בהיסטוריה ובכל תחום אחר קשור ליהודים. הוא יוצא להגנתה של ישראל ללא היסוס במאמרים אותם הוא מפרסם בעיתונים החשובים בספרד, למשל "אל פאיס" שבו הוא תוקף את האנטישמיות של השמאל האירופי ומתריע מפני אחמדינג'ד ומפני האסלאם ה"מתון". ידידי ישראל אינם רבים בקרב האינטלקטואלים בשמאל הספרדי ומשום כך תמיכה מדמות בולטת כל כך מקרב אנשי הרוח בספרד אינה עניין של מה בכך.

אדולפו גרסיה אורטגה רחוק מכל בחינה שהיא, דתית לאומית, גיאוגרפית וכרונולוגית מפשעי מלחמת העולם השניה, אולם תמיד התעניין בנושא. הקטע בספר בו מסופר כיצד הושפע המספר מתמונות של השואה בילדותו הוא אוטוביוגרפי לחלוטין. הרעיון לספר נולד ממשפט מרגש שכתב פרימו לוי על הורבינק: "הדבר היחיד שיוותר ממנו הוא מה שאני כותב עכשיו." אדולפו גרסיה אורטגה הרגיש שעליו לעשות משהו. לאחר שיום אחד עלילת הספר הבשילה בתוכו, הוא המציא לילד את סיפור חייו לו נותר בחיים - חיים שהם לא רק בעלי עתיד, אלא גם בעלי עבר, עם הורים שאהבו זה את זה והוא היה פרי אהבתם. את הילד הזה הוא הפך לסמל של יותר ממיליון ילדים. לצורך כתיבת הספר נכנס אדולפו גרסיה אורטגה עמוק לנושא השואה באמצעות תיעוד ונסיעות, וביקר באושוויץ בניגוד לגיבור הספר שרק היה בדרכו לאושוויץ אך לא הגיע לשם.

הרצאות עם סופרים ועל ספרים

 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.