ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
אי נעלם: שלושה סיפורים על איש ואישה
אי נעלם: שלושה סיפורים על איש ואישה

מסע הפיל
מסע הפיל

הבשורה על פי ישו
הבשורה על פי ישו

רפסודת האבן
רפסודת האבן

האדם המשוכפל
האדם המשוכפל

תולדות המצור על ליסבון
תולדות המצור על ליסבון

שנת מותו של ריקארדרו ריש
שנת מותו של ריקארדרו ריש

המערה
המערה

מוות לסירוגין
מוות לסירוגין

כל השמות
כל השמות

דברי ימי מינזר
דברי ימי מינזר

על העיוורון
על העיוורון

על הפיקחון
על הפיקחון

זוזה סאראמאגו

זוזה סאראמאגו

ז'וזה סאראמאגו (Jose Saramago) גדול סופרי פורטוגל היום וחתן פרס נובל לספרות לשנת 1998.

סאראמאגו נולד בשנת 1922 למשפחת איכרים ענייה וחסרת השכלה בכפר Azinhaga שבחבל ארץ Ribatejo. בצעירותו נאלצה המשפחה לעקור מן הכפר אל העיר ליסבון, ובעקבות מצבה הכלכלי הרעוע, עזב את לימודיו בגיל 14, כדי ללמוד מכונאות ולעזור בפרנסת המשפחה. בהיותו בן 19 התוודע לעולם הספרות, נשבה בקסמה של הספרות והשקיע את כל זמנו הפנוי בקריאה בספריה העירונית.

בשנת 1947 ראה אור הרומן הראשון פרי עטו - "אדמת החטא", יצירה אשר לא זכתה לביקורות אוהדות במיוחד. הוא נשא אישה ונולדה לו בת יחידה. בשנים הבאות בחייו עבד במגוון משרות, ביניהן, פקיד במשרד הבריאות, שרטט, עיתונאי ומתרגם. בהדרגה, הלך והתקרב לעולם המילה הכתובה, כשהוא שולח ידו גם בכתיבת שירה ומחזות.

בשנת 1969 הצטרף למפלגה הקומוניסטית שנחשבה אז למחתרתית, והחל לפרסם מאמרים בעל גוון פוליטי. במשך כל שנות פעילותו מאז, הן במישור החברתי כפעיל למען זכויות אדם, והן במישור הספרותי כיוצר, נשאר סאראמאגו נאמן לתפיסת חיים הומניסטית הגורסת כי כל בני האדם שווים וכי יש להילחם למען קיומו של שיוויון זה.

באמצע שנות ה-60 חזר סאראמאגו לפרסם מיצירותיו, ובהדרגה תפס את מקום של כבוד בלב הזירה הספרותית של פורטוגל. היצירה "בלתזאר ובלומינדה" (1982) - רומן בעל גוון הומוריסטי המתרחש במאה ה-18 בפורטוגל, היא זו שהעלתה אותו על מפת הספרות העולמית. מאז זכה להכרה בינלאומית כאחד מחשובי הסופרים של דורו. מראשית שנות ה-80, בהיותו בן 60, התמסר לחלוטין לכתיבה ספרותית. בשנת 1991 שלטונות פורטוגל הטילו סנקציות על ספרו "הבשורה על פי ישו" אותו הגיש סאראמאגו לתחרות ספרותית באירופה. רק לאחר לחץ בינלאומי הוחזר הספר לרשימת המועמדים לפרס.

ספרים אחרים פרו עטו של סאראמאגו הם כל השמות 1995, שהוא ספר מחווה לקפקא, על העיוורון (1995) על מגיפת עיוורון המתחילה להתפשט בעיר ללא שמות. המערה (2000) ועוד.

הרצאות עם סופרים ועל ספרים

 

ז'וזה סאראמאגו באנציקלופדיית Ynet
ז'וזה סאראמאגו מקבל פרס נובל לספרות 1998

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.