ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
 
 
פרשת זונדרברג
פרשת זונדרברג

בלהט הנשמה
בלהט הנשמה

בלהט הנשמה - חלק שני
בלהט הנשמה - חלק שני

שערי היער
שערי היער

בין השמשות
בין השמשות

יהודי הדממה
יהודי הדממה

כל הנחלים הולכים אל הים
כל הנחלים הולכים אל הים

עידן העקורים
עידן העקורים

עיר המזל
עיר המזל

אלי ויזל

אלי ויזל

אלי ויזל נולד בשנת 1928 למשפחה חרדית חסידית בעיר סיגט שבטרנסילוניה (היום רומניה). גם אחרי שגורש הוא ומשפחתו לאושוויץ בשנת 1944 דבק ויזל באמונתו בה'. לקראת סוף המלחמה שוחרר ויזל בידי בעלות-הברית ממחנה בוכנולד.

הוא למד בסורבון שבפריס והיה כתב חוץ של היומון 'ידיעות אחרונות'. ב- 1956 יצאו לאור זכרונותיו 'און די וועלט האט געשוויגן' ('והעולם שתק'), ובו כאילו תימצת ויזל את התנסותו של אסיר מחנה ריכוז בסגנון ובמבנה ייחודיים, והם היו למקור לשוני לדיון על השואה. הספר תורגם ל- 18 שפות. אלי ויזל חיבר עוד 25 רומנים, בעיקר בצרפתית, המחיים תמונות מתולדות היהודים וההופכים אותן לחוויות אנושיות רוטטות.

ספריו וכתיבתו העוסקת בדיון חושפים את שבריריותו של הקיום האנושי, וזכרונותיו המיוסרים השזורים בגוף הסיפור, על כל המסות והמוראות שהיו מנת גורלו, נותנים ביטוי לאבידה הקולקטיווית של דור שלם ששריפה גדולה השמידה חלק גדול ממנו. ויזל ער לסבלותיהם של אחרים, אך הוא הדגיש בלי הרף את ייחודו של סבל היהודים בניסוח ראוי לציון: 'לא כל הקורבנות היו יהודים, אך כל היהודים היו קורבנות'.

ב- 1985, בעת שנשיא ארצות-הברית רונלד רייגן העניק לו את 'מדליית הקונגרס', ביקש ויזל מרייגן שלא לבקר בבית-העלמין בביטבורג (Bitburg) שבגרמניה המערבית, שבו קבורים 47 אנשי ס"ס. 'מקומך, אדוני הנשיא, הוא כאן, עם הקורבנות'. הדחף ההוא לעורר בעוז רוח את מצפון החברה זיכה את אלי ויזל ב- 1986 בפרס נובל לשלום. בטקס הענקת הפרס סיכם יושב-ראש ועדת הפרס הנורווגית, אגיל ארויק, את המסר של ויזל לבני-האדם: אל תשכחו, אל תשקעו באדישות עיוורת, היו מעורבים באמת ובצדק, בכבוד האדם, בחירות ובכפרה.

ב- 1986-1980 היה אלי ויזל יושב-ראש מועצת מוזיאון ארצות-הברית לזכר השואה, ובתפקידו זה קבע ימי זיכרון לאומיים בארצות-הברית לזכר השואה ותרם הרבה להנהגת לימוד השואה בערים, במחוזות ובמדינות בארצות-הברית. כתיבתו ופועלו של ויזל תרמו להצבת זכר השואה במקום בולט במודעות הציבור האמריקני.

אלי ויזל הוא פרופסור באוניברסיטת בוסטון.

מקור: מרכז המידע אודות השואה, יד ושם ביה"ס המרכזי להוראת השואה

הרצאות עם אלי ויזל

 

 
 

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.