ספרים   אודות מועדון קריאה   צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים
אללה אוהב אותי
אללה אוהב אותי

אברהם בנמלך

אברהם בנמלך

אברהם בנמלך, עיתונאי מנעוריו וסופר. אללה אוהב אותי הוא אמנם הרומן הראשון שלו, אך מאז עמד על דעתו הוא כותב ומפרסם.

אברהם בנמלך נולד בירושלים ב-1942, והוא דור שמיני בה ומתגורר בה. לו ולציפי ורעייתו ארבעה ילדים ונכדים. כבר בילדותו שאף להיות סופר אבל בשל צרכי הקיום פנה למקצוע העיתונות. מייד לאחר שחרורו מצה"ל ובזמן לימודיו באוניברסיטה עבד בשבועון הדתי פנים אל פנים. אחר היה לכתב היומון היום בירושלים ועם סגירתו פנה לקול ישראל עד לפרישתו לגמלאות כתב ועורך יומני חדשות בקול ישראל, וכותב עורך תוכניות היסטוריות על מלחמת העולם השנייה, השואה, 60 שנות מדינת ישראל, יהודי העולם. ועוד.

כתב וערך ספרים, תסכיתי רדיו, תסריטים לטלביזיה ופרסומים וזכה שלוש פעמים בפרס רשות השידור. מטבעו הוא מהפכן ונוטה להתמודד עם נושאים קשים ומסובכים באומץ לב וביושר. בספרו אללה אוהב אותי הוא נותן לכך ביטוי ואינו נרתע כאדם דתי להתמודד עם שאלות קרדינאליות בתחום האמונה והדת ואינו נמנע מתיאורים ארוטיים. הספר גם מאפשר לו להביא לידי ביטוי חוש הומור מעודן.

כתיבת הרומן חייבה אותו לערוך מחקר מקיף. ואכן הוא נוגע בספרו בהשפעת השיעה על האיראנים וחושף את החיים באיראן לאחר המהפכה הח'ומיינית. על כך הוא כתב בפרק התודות בסוף הספר: "איראן ותהפוכותיה העסיקו אותי כעיתונאי במשך שנים. האסלאם, השיעה והנקודה היהודית נמנו תמיד עם מוקדי העניין שלי, וגם הסיקור העיתונאי. ואולם לשם כתיבת ספר זה היה עלי לערוך תחקיר מקיף ולהיעזר באנשים ובספרים, ובמיוחד "רוח אללה חומייני והמהפכה האסלאמית" מאת אמיר טאהירי ופרסומיו של הפרופסור דוד מנשרי. בעזרת הספרים לקרוא את לוליטה בטהראן מאת אזאר נאפיסי ו"לא בלי בתי" מאת בטי מחמודי "טיילתי" באיראן והתוועדתי לאנשיה. מהספר "אבק דרכים" (חלק שני) של הד"ר אברהם יעקב בראוור, שסייר וחקר את איראן בשנת 1935, למדתי על מצבם של יהודי איראן בימים ההם. בספרו מצאתי לראשונה את אגדת השטיח של עלי.

יהודה דומיניץ ז"ל, מנהל מחלקת העלייה של הסוכנות היהודית, סיפר לי על ביקוריו באיראן בשליחות העלייה ועל פגישותיו עם יהודים. אורלי רם ומנשה אמיר, מי שהיה מנהל שידורי הרדיו בפרסית, עדכנו אותי במצבה של איראן בתחילת המאה העשרים ואחת.

אני חייב תודה מיוחדת לנחמיה בזיק, מפקח בכיר בחטיבת ההנדסה של קול ישראל, על שחשף אותי לריאליה של החיים באיראן ובכלל זה בתי הספר, המאכלים והמנהגים. מי שהיה מנהל הרדיו והטלוויזיה בערבית ברשות השידור, אדמונד סחייק, נולד אמנם בבגדאד אך עלה ארצה מטהראן. הוא נטל אותי לסיור וירטואלי בשכונת שמראן בטהראן."

את שיאה של העלילה נטע אברהם בנמלך בוויליאמסבורג, בקרב העדה החסידית הקנאית המתנגדת לציונות ושוללת את קיומה של מדינת ישראל. 'הרומן' שלו עם הרבצען מוויליאמסבורג הוא משיאי הספר.

אברהם בנמלך באתר ויקיפדיה

הרוקי מורקמי
הרוקי מורקמי
לואי דה-ברנייר
לואי דה-ברנייר
ליאורה ורדי
ליאורה ורדי
איריס מיטלמן
איריס מיטלמן

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.