דף הבית  אודות מועדון קריאה  צור קשר  
מועדון קריאה של ספרים
מועדון קריאה של ספרים
ספרים חדשים   סופרים   לוח אירועי שבוע הספר   המלצות ספרים     
 
ספרים > שבוע הספר העברי

שבוע הספר העברי 2013

לוח אירועים שבוע הספר העברי

תל אביב
ירושלים
באר שבע
כפר סבא
פתח תקוה
רמת גן
מודיעין
רמת השרון
רעננה

שבוע הספר לילדים

שבוע הספר העברי בשנת 2013 בסימן היובל. הירידים במסגרת שבוע הספר לילדים מתקיימים תחת הסיסמה "ישראל קוראת, חודש הקריאה והספרות" וכוללים מגוון אירועי חוויה ותרבות לקהל הצעיר. בין האירועים לילדים במהלך שבוע הספר: שעות סיפור, הצגות ותיאטרון בובות על פי ספרות מופת ישראלית לילדים ונוער, מתחמים תיאטרליים, מתחמי משחק ועוד.

ירידי "שבוע הספר העברי" נערכים בערים: ירושלים; חיפה; באר שבע; כפר סבא; ראשון לציון; רמת גן; חולון; פתח תקוה; נתניה; הרצליה; מודיעין ובישובים רבים נוספים לרבות ישובי עוטף עזה, שדרות ובגבול הצפון.

שבוע הספר
תל אביב
שבוע הספר
חיפה
שבוע הספר
ירושלים

שבוע הספר העברי 2013 יפתח ביום בחודש יוני למשך 10 ימים. בירידים ברחבי הארץ משתתפים כ- 100 מוציאים לאור, שמציגים מבחר ענק וייחודי של עשרות אלפי כותרים מבתי ההוצאה שלהם. כמו כן, מתקיימים ירידים בעוד כ- 50 ישובים ברחבי הארץ שיארכו מיום אחד ועד עשרה ימים. חנויות ספרים מציינות את שבוע הספר העברי 2013 במהלך כל חודש יוני. כבכל שנה היריד מציע מתכונת עשירה במאות פעילויות תרבות למבקרי הירידים וברחבי הערים המרכזיות.

אירועי שבוע הספר עברי 2013 ברשת צומת ספרים
אירועי שבוע הספר העברי 2013 ברשת סטימצקי
אירועי שבוע הספר לילדים במתחם בית אריאלה

במסגרת שבוע הספר העברי נערכים אירועים רבים ברחבי הארץ: בחנויות ספרים, בתי קפה, מועדונים, מתנ"סים ומקומות מפגש קהילתיים אחרים.

ההיסטוריה של שבוע הספר העברי

הכל החל בקיץ שנת 1926, בשדרות רוטשילד בתל אביב, ביוזמתה של ברכה פלאי ז"ל, מייסדת "מסדה" הוצאת ספרים, נולד הרעיון שברבות השנים הפך לאירוע תרבותי מרכזי בישראל - שבוע הספר העברי. הסיסמה שנבחרה לכבוד האירוע היתה: "למען הספר לא אחשה" (אשתוק).

מאז התקיים אירוע שבוע הספר העברי לסירוגין, ובשנת 1961, החל להתקיים האירוע בכל הארץ בו זמנית, כשמאחורי היוזמה וההפקה עמדה "התאחדות הוצאות ספרים בישראל". האם יש מקום לאירוע שבוע הספר העברי שמתקיים על טהרת הדפוס בעידן שכה מזוהה עם תקשורת אלקטרונית ואינטרנט? כנראה שכן. בישראל, אגב, יוצאים לאור בכל שנה כ-4,000 כותרים חדשים.
Ynet

פניו של שבוע הספר

פניו של שבוע הספר העברי משתנות בשנים האחרונות: סביב מכירת הספרים התפתחו גם פעילויות תרבות ופנאי המספקות אטרקציות לציבור המבקרים. בדפוס הנוכחי שלו, מספק שבוע הספר שפע אירועים ופעילות תרבותית לכל המשפחה באתרים שונים ברחבי הארץ: בפארקים, בספריות ובבתי קפה. בית אריאלה פותח את שבוע הספר לילדים עם אירועים שונים שבחלקם הכניסה ללא תשלום. אירועים אלו כוללים ערבי קריאה, סדנאות יצירה ומשחק שעניינם ספרים וספרות וכן מפגשים ספרותיים ומוסיקליים עם יוצרים, מבצעים וכותבים. במתחמי הילדים, של שבוע הספר, מוצגים ספרי ילדים ומתקיימות פעילויות המכוונות לקהל הצעיר הכוללות מופעי תיאטרון, סדנאות אומנויות בנושא הספר והאיור, שעות סיפור ומפגשי יצירה ושיח עם סופרי ילדים. במהלך שבוע הספר משולבים טכסים של הענקת פרסים לסופרים.

בדומה לתחומים אחרים מתרחב יותר ויותר השיקול הכלכלי בפיתוחו של שוק הספרים בכלל ושל שבוע הספר בפרט, בין השאר בשל העובדה שלמכירות הנערכות במהלך שבוע הספר יש משקל נכבד בשוק זה. הרצון להגדיל את מספר המבקרים ולמשוך לירידים אוכלוסיות מגוונות של ילדים, צעירים ומבוגרים, בעלי משפחות ובודדים, בכדי להרחיב את המכירות הביא ראשית, להגדלת שטחי היריד ולהרחבת תחומי פעילותם. כתוצאה מהתפתחויות אלו, הועתקו המתחמים המרכזיים של ירידי שבוע הספר ממקומם האורבני המסורתי (כיכר ספרא בירושלים) שבהם התקיימו בעבר, וששטחם היה צר מלהכיל את מגוון הפעילויות הנוכחי, למקומות מרווחים, נגישים ומתוחמים, כמו קניונים ומוסדות תרבות (בירושלים - במוזיאון ישראל, בחיפה - בקניון קסטרא, בבאר שבע - במרכז הקניות - ביג, בכפר סבא - בכיכר העיר, בראשון לציון- בגן המושבה). בנוסף לערים הגדולות מתקיימים ירידי שבוע הספר בעוד כ- 50 ישובים ברחבי הארץ.

שנית, במקביל הוארכה תקופת המכירות המוזלות וההנחות לרכישת ספרים נפרסו מעבר לטווח של שבוע הספר - לתקופה של כל חודש יוני.

הביקורת על שינוי פניו של שבוע הספר והפעילויות המגוונות שבו לא אחרה לבוא, והיא התמקדה בעיקר בטענותיהם של המבקרים נגד המגמה המסתמנת, על פי תחושתם, של דחיקת הספרים לשולי האירועים. לעומת המבקרים, המצדדים בשינוי אופיו של שבוע הספר מדגישים כי בדפוס הנוכחי שלו, שבוע הספר מהווה הזדמנות לחשיפה, נרחבת יותר מבעבר, של ספרים לא רק בתצוגה פסיבית, אלא תצוגה המשלבת אירועים שונים הקשורים בספרים, הצגות רחוב, פאנלים בנושאים ספרותיים ומפגשים עם סופרים ומשוררים. באופן זה שבוע הספר מקרב את הספר והספרות לעולמם של המבקרים ביריד בכלל ולעולם הצעירים בפרט במסגרת שבוע הספר לילדים. נקודה זו חשובה במיוחד בשנים האחרונות על רקע התחזקות אמצעי התקשורת ההמוניים בחברה המערבית והתחרות על הפנאי של הצרכן הצעיר והבוגר.

אירועי שבוע הספר העברי

חגיגת שבוע הספר העברי היא מסורת ישראלית מיוחדת. ירידי ספרים מתקיימים בכל הארץ ומושכים מאות אלפי מבקרים מכל הגילים. בישובים נבחרים מתקיימים אירועי תרבות שונים במקביל לירידים.

בכל שנה, לקראת אירועי שבוע הספר העברי מתכננים חובבי הספר את הביקור ביריד ספרים הקרוב לביתם ומכינים מבעוד מועד רשימת ספרים עמם יחזרו הביתה. לרבים כבר יש הרגלים שנבנו במשך שנים של השתתפות בחוויה ישראלית מיוחדת במינה.

במסגרת שבוע הספר העברי נערכים אירועים רבים ברחבי הארץ: בחנויות ספרים, בתי קפה, מועדונים, מתנ"סים ומקומות מפגש קהילתיים אחרים. רשימה מלאה של אירועי שבוע הספר העברי המתרחשים ברחבי הארץ במהלך כל חודש יוני.

אירועי שבוע הספר העברי כוללים מפגשים עם סופרים, הצגות, תיאטרון רחוב, חוויות אינטראקטיביות לילדים כחלק מארגון שבוע הספר לילדים, אירועים לנוער ועוד. האירועים מתקיימים ביריד המקומי וברחבי הישוב, בבתי קפה, אולמות, גינות וכד'. חלק מן האירועים בכניסה חופשית וחלק בתשלום.
RMConcept

שבוע הספר העברי ותרבות הספר

בישראל תרבות הספר זוכה לתשומת לב מיוחדת כתוצאה מתפקידם הייחודי של המילה הכתובה ושל כתבי הקודש במסורת היהודית, וכן ממקומו המיוחד של הספר העברי בעיצוב החברה והתרבות העברית החדשה, שכן הספר נחשב מאז ראשית ההתיישבות בארץ-ישראל כאחד מיסודות החברה החדשה.

בשנים האחרונות אנו עדים לפחיתותו של הספר בתרבות הישראלית ובעיקר בתרבותו של הנוער. שורשיה של תופעה זו, נעוצים בתרבות המודרנית שמשדרת מסרים של רדידות הבוקעים ממסכי הטלוויזיה, הקולנוע והאינטרנט.

ב- ‎18/6/2002 עבר בכנסת "חוק הספריות הציבוריות (תיקון) התשס"ב". מטרת חוק זה הוא, להסדיר את פעילותן של הספריות הציבוריות לטובת הציבור, במטרה לקדם את החינוך והתרבות בישראל ולהבטיח שירותי ספריה ציבורית, בזמינות ובאיכות סבירים, לצד אמצעים להבטחת מקורות המימון למטרה זו.

שבוע הספר העברי החל להתקיים בשנת ‎1926 ביוזמתה של ברכה פלאי ז"ל, מייסדת "מסדה" הוצאת ספרים. בפעם הראשונה התקיים האירוע בשדרות רוטשילד בתל-אביב, ונמשך יום אחד. במשך אותו יום נמכרו ספרי קריאה בהנחה של ‎25 אחוזים. עד שנת ‎1961 התקיים אירוע כזה אחת לכמה שנים, מאז ‎1961, בכל קיץ נערך שבוע הספר העברי בכל רחבי הארץ בו-זמנית.

שבוע הספר העברי הוא אירוע מיוחד במינו בעולם. אמנם יש ניסיונות במדינות אחרות לערוך ירידים בסגנון דומה, למשל בערים שונות בספרד ובגרמניה, אך בשום מקום אין מדובר באירוע כלל ארצי.

כמה נתונים מספריים כפי שנמסרו ע"י התאחדות הוצאות הספרים בישראל לקראת שבוע הספר העברי:

 • בכל שנה יוצאים לאור בישראל ‎4,000 כותרים חדשים.
 • בכל שנה נמכרים בישראל ‎34 מיליון ספרים, מתוכם ‎17 מיליון ספרי קריאה, ספרי עיון ואנציקלופדיות. השאר הם בעיקר ספרי לימוד.

אירועי שבוע הספר

האירועים המרכזיים יתקיימו ב-

 • תל אביב - כיכר רבין
 • ירושלים - גן הפעמון
 • חיפה - גרנד קניון
 • באר שבע - במתחם התרבות רחבת המשכן לאמנויות הבמה הקונסרבטוריון והספריה העירונית
 • כפר סבא - רחבת כיכר העיר ליד קניון ערים
 • ראשון לציון - מדרחוב רוטשילד
 • רמת גן - כיכר רמב"ם (אורדע)
 • חולון - ברחבת מדיטק
 • נתניה - רחבת היכל התרבות העירוני רחוב רזיאל
 • הרצליה - המרכז החדש, רחוב סוקולוב
 • פתח תקוה - כיכר המייסדים
 • מודיעין - מרכז עזריאלי
 • ובעוד כ- 50 ישובים ברחבי הארץ. הכניסה לאירועים היא בחינם

אלה הן השעות שבדרך כלל נערך בהן שבוע הספר. יש לוודא שעות מדוייקות בפרסומים השונים בעיתונות, ברדיו ובכל מדיה אחרת. ט.ל.ח.
ימים א' - ה' בין השעות 18:00 עד 23:00, מוצאי שבת מצאת השבת ועד 24:00
חיפה - ימים א' עד ה' בין השעות 15:00 לבין 22:00, יום ו' בין 09:30 לבין 14:30, שבת: חצי שעה לאחר צאת השבת ועד 23:00
מודיעין - ימים א' עד ב' בין השעות 17:00 לבין 22:00, ימי ו' בין 09:00 לבין 14:00, שבת - 20:30 עד 23:30

בירה ומצבי רוח משתנים, מבחר הסיפור הצ

בירה ומצבי רוח משתנים, מבחר הסיפור הצ'כי

המתים והחיים מאוד

המתים והחיים מאוד

כל הימים

כל הימים

מן הים ומן היקב

מן הים ומן היקב

החווה המסתורית

החווה המסתורית

המרוץ של פלאנגן

המרוץ של פלאנגן

השוטר שלי

השוטר שלי

החוק למניעת בדידות

החוק למניעת בדידות

תחנה סופית אלג

תחנה סופית אלג'יר

מעריסה לעריסה

מעריסה לעריסה

חלומו של הקלטי

חלומו של הקלטי

מחיצות

מחיצות

הניסוי הגדול

הניסוי הגדול

בעקבות התשוקה לאוכל

בעקבות התשוקה לאוכל

HHhH למוח של הימלר קוראים היידריך

HHhH למוח של הימלר קוראים היידריך

הנערה עם רגלי הזכוכית

הנערה עם רגלי הזכוכית

צבא האלים

צבא האלים

אחות

אחות

הטהורים - אנשי הצללים של "המוסד"

הטהורים - אנשי הצללים של "המוסד"

אין לה אלוהים

אין לה אלוהים

סרטים על פי ספרים

 

  תנאי שימוש   אבטחה ופרטיות   פרסום באתר