מועדון קריאה של ספרים
מאז 2002
מועדון קריאה של ספרים

בית אריאלה - אירועי תרבות ספרות

אירועי תרבות בית אריאלה מביא בפניכם לוח אירועים ספרותיים הכולל מספר סוגי פעילויות: אירועי השקה, הרצאות של סופרים, הרצאות על ספרים, דיונים בעקבות ספר, מפגשי סופרים וכדומה.

רוב האירועים הם בתשלום, אם כי יש אירועים ספרותיים שהכניסה היא חינם. אירועי תרבות שהכניסה להם היא חינם יוצגו באופן בולט. במקרה של אירועי תרבות שהכניסה אליהם היא בתשלום, ייצויין מחיר הכניסה וכן מספר טלפון לפרטים והרשמה. לתשומת ליבכם, יש אירועי תרבות שהכניסה אליהם היא חינם אבל נדרשת הרשמה מוקדמת.

אתם מוזמנים ליטול חלק במיגוון אירועי תרבות ספרות.

לרשימת כלל אירועי ספרות תרבות

את

את

כתר הברזל

כתר הברזל

המלאך הנופל

המלאך הנופל

נגד בדידות - מחשבות

נגד בדידות - מחשבות

נערת החודש- ינואר פברואר מרץ

נערת החודש- ינואר פברואר מרץ

נתתי לך ללכת

נתתי לך ללכת

מחיר השתיקה

מחיר השתיקה

החיים אחריך

החיים אחריך

פעם היה לי לב

פעם היה לי לב

ספריית בית אריאלה

ספריית שער ציון בית אריאלה כבר חגגה 120 שנה להיווסדה. בית אריאלה היא הספרייה הציבורית הראשונה שהוקמה בארץ ואחת מבין 22 הספריות הפועלות כיום בתל אביב. בימים בהם מדברים על הצורך הדחוף בעידוד הקריאה בקרב ילדים ובני נוער ועל התערערות מעמדו של הספר בעידן האינטרנט, מתהדרת ספריית בית אריאלה במספר נאה של 16,600 מנויים וכ-20 אלף קוראים בממוצע הפוקדים את חדרי העיון שבה מדי חודש.

ספריית בית אריאלה שער ציון נוסדה בעיר יפו בשנת 1886 על ידי אגודת "עזרת ישראל", שייסדה במקביל גם את בית החולים היהודי בעיר ואת השכונה הראשונה שמחוץ לה, הלוא היא נווה צדק. חנוכת הספרייה הייתה יום חג לתושבי יפו ולתושבי המושבות הסמוכות, שהגיעו לטכס שנערך בשעה 2 בצהריים על פי הזמנות ששלח הספרן פנחס פרידמן, האזינו לנאומו של ראש הוועד הפועל של חובבי ציון זאב טיומקין, שהביע תקוותו שהמקום ישמש "מזון נפשם" של "אחינו הקולוניסטים והפועלים העובדים". על פי עיתוני התקופה יצא הקהל מהטכס "שמח וטוב לב, ורגש הלאום, אהבת הספרות והחשק ללימודים התגבר בליבות הנאספים".

מאז הקמתה הלכה ספריית בית אריאלה והתרחבה ובשנת 1913 עברה לעיר תל אביב. בשנת 1922 הפכה ספריית "שער ציון" לספרייה העירונית של תל אביב ובשנת 1977 עברה למשכנה החדש הנקרא בית אריאלה שבמתחם מוזיאון תל אביב.

בית אריאלה תל-אביב

ספריית שער ציון-בית אריאלה היא הספרייה המרכזית של המטרופולין תל אביב-יפו, ויש בה כמעט 500 אלף ספרים. ספריית בית אריאלה כולל מספר ספריות מיוחדות הכוללות אוספים חשובים, וביניהן, הספרייה התורנית ע"ש הרמב"ם, ספריית אחד העם, אוסף התמונות - חומר חזותי על אישים, נושאים ומדינות, ספרייה משפטית, הגרפוטק הישראלי, המשאיל יצירות הדפס מקוריות של אמנים ישראליים, ספרייה למחול הכוללת ספרים, תיקי ארכיון, כתבי עת וסרטי וידיאו בנושאי מחול, ספרייה למוסיקה המשמשת להאזנה במקום ולהשאלת תקליטורי מוסיקה ודי.וי.די.

בספריית בית אריאלה גם מרכז מידע ממוחשב המעמיד לרשות הציבור מאגרי מידע מקוונים בנושאים שונים, מאפשר גלישה באינטרנט ועיון בספרי יעץ. בספריית בית אריאלה יש ספרים בעברית, באנגלית, בצרפתית, ברוסית, ביידיש, בגרמנית ובספרדית. חמישה ארכיונים המכילים מסמכים נדירים נמצאים בספריית בית אריאלה: ארכיון אחד העם - חדרו הפרטי וספרייתו, תצלומים, מכתבים ומסמכים; אוסף שוורץ - 5,000 מסמכים ותמונות של אישים בולטים כגון תיאודור הרצל, מרטין בובר, ז'בוטינסקי, מנחם בגין, טשרניחובסקי ועוד; ארכיון הינרייך לווה - ספרים, מסמכים וכתבי יד של אישים מפורסמים כמו אושיסקין; ארכיון לתולדות המחול; ארכיון לתולדות התיאטרון ע"ש יהודה גבאי.

עוד שני פריטים מיוחדים יש בספריית בית אריאלה: כתב יד של שלום עליכם - טוביה החולב; אוסף הקדשות של מחברים.

ספרייה ראשונה – ספריית שער ציון

הספרייה הציבורית הראשונה בעיר יפו נפתחה ב-1886 ע"י האגודה "עזרת ישראל", שבין מייסדיה היו הרופא הבילויי ד"ר מנחם שטיין והאחים אלעזר ושמעון רוקח. האגודה יסדה גם את בית החולים היהודי הראשון בעיר ואת השכונה הראשונה מחוץ לחומות – נווה צדק.

תחילה שכנה הספרייה בביתו של אליעזר רוקח וכונתה "בית עקד ספרים". רבים מהמשתמשים בשירותיה היו בני המושבות שניצלו את ביקוריהם העסקיים בעיר גם להחלפת ספרים. עקב קשיים כספיים אליהם נקלעה "עזרת ישראל" נסגרה הספרייה, ונפתחה מחדש ע"י לשכת בני-ברית ביפו ששמה היה לשכת "שער ציון", בעזרתו של הועד האודיסאי של חובבי ציון. ב-17 בפברואר 1891 (ט' אדר תרנ"א) נחנכה הספרייה בשם "שער ציון", והוקדשה לזכרו של י.ל. לבנדה, סופר יהודי-רוסי מראשי חיבת ציון. משכנה היה ברחוב בוסטרוס, שהיה אז מרכז העסקים של יפו, בו שכנו גם ועד חובבי ציון ומאוחר יותר מועדון ישורון, שחבריו יסדו את "אחוזת בית".

ספריית שער ציון הלכה והתרחבה, וקבלה סיוע גם מאגודת "בני משה" של אחד העם. בשנת 1906, עם התמנותו של אלכסנדר זיסקינד רבינוביץ' (אז"ר) למנהל הספרייה, הונהגו בה גם הרצאות והקראת שירה ופרוזה שנועדו להגביר את הקשר בין הספרייה והקהילה. מאז שנת 1913 החלה ספריית שער ציון במסע נדודים עד שנמצא עבורה משכן קבע הנקרא בית אריאלה. תחילת הנדודים היתה שהספרייה עברה מיפו לתל אביב, לבית מטלון ברחוב הרצל. ב-1919 העתיקה משכנה לבניין באותו רחוב, ליד פסי הרכבת, שהיה בבעלות וועד תל אביב, ובו היה גם בית הספר למוסיקה שולמית. בשנת 1921 עברה לבית פולק ברחוב אחד העם פינת הרצל. ב-1922 הפכה לספרייה העירונית של תל אביב. ב-1936 הועברה הספרייה לבית זאב גלוסקין, שלאחר מות רעייתו הקדיש את ביתו ברחוב מונטיפיורי 8 למשכן לספרייה. הבניין נהרס לצורך הקמת מגדל שלום, והספרייה הועברה למשכן ארעי בשדרות שאול המלך, עד לסיום בניית בניין הקבע שלה, בית אריאלה, במתחם התרבות במקום בשנת 1977. בית אריאלה נקרא על שם אריאלה גיטר, שנפטרה בגיל ארבע עשרה, בחול המועד פסח 1972. משפחתה תרמה כספים רבים להקמת משכן הקבע לספרייה שער ציון שעכשיו הסבה את שמה לספריית בית אריאלה.

הספרים שאנחנו קוראים השבוע

שמש חדשה
המזכרת

כאן תוכלו לראות עוד  ספרים חדשים שהתקבלו אצלנו ממיטב הוצאות הספרים בארץ

השימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחות בלבד ואין בו בכדי לפגוע ו/או ליצור אפליה כלשהי.